;

cukrászok;bejgli;Év Bejglije;

- Zöld dióval készült az év ínyenc bejglije

Először rendezték meg idén az Év Bejglije versenyt, amelyen a hagyományos diós és mákos kategóriák mellett különleges ízkombinációkkal is lehetett nevezni.

Hagyományteremtő céllal hirdette meg idén a Magyar Cukrász Iparosok Országos Ipartestülete az Év Bejglije versenyt, amelynek célja, hogy felhívja a figyelmet a kiváló alapanyagokból készült ünnepi süteményekre, és népszerűsítse a kézműves bejglit a minőséget kereső fogyasztók körében – írták közleményükben.

A versenyre olyan termékekkel nevezhettek a cukrászdák, amelyek megfelelnek a Magyar Élelmiszerkönyvben szereplő, „ védett” termék előírásainak. Három, a hagyományos diós, a hagyományos mákos és az ínyenc kategóriában lehetett bejglit sütni a versenyre. Utóbbiba olyan ízesítésű és töltelékű termékkel lehetett jelentkezni, amelynek jellegét meghatározó alapanyag szerepel az Élelmiszerkönyv felhasználható anyagai között. A kreatív cukrászok számos különleges ízkombinációval neveztek, kedvelt volt a pisztácia, a tökmag, a kávé, de előfordult a sütőtök, a gyömbér és a vörösbor is a felhasznált alapanyagok között – olvasható a közleményben.

A három kategóriában összesen 56 bejglit kóstolt és értékelt a neves cukrászokból álló szakmai zsűri, amelynek tagjai voltak Auguszt József cukrászmester, Kovács Sándor, a Gerbeaud korábbi legendás cukrászséfje, Pataki Ádám cukrászmester, Nagy Péter, a Szamos Marcipán cukrászséfje és a szintén cukrász Harsányi Levente rádiós, televíziós műsorvezető.

A hagyományos diós kategóriát Karl Zsolt, a Dunaharasztiban lévő Karl Cukrászda mestere nyerte. Az ezüstérmet Szurgent Péter, a budapesti Szurgent Kézműves Fagylaltozó és Cukrászda, a bronzot pedig Nagy László, a dunaföldvári Marcipán Cukrászda szakembere érdemelte ki. 

A hagyományos mákos kategória győztese Pass Szilvia, a székesfehérvári Aranyalma Cukrászda, második helyezettje Szurgent Péter lett, a képzeletbeli dobogó harmadik fokára pedig Berecz Attila, a piliscsabai Máksüti Kézműves Cukrászda cukrásza állhatott. 

Az ínyenc kategóriát Angyali bejglijével Urbán Ildikó, a szarvasi Ildikó Cukrászda cukrásza nyerte. A két második helyezett a Csemege diós bejglit készítő Karl Zsolt és a Vörösboros aszaltszilvás bejgli almacukorral nevű finomsággal Kádár Ferenc, a tiszanánai Temesvári & Kádár Cukrászat és Pékség, cukrásza lett. A bronzérmet Karl Zsolt egy másik, Csemege mákos-meggyes bejglije kapta.

Szinte gyógyszer

Az Év Ínyenc Bejglije, az Angyali bejgli hagyományos pozsonyi tésztával készült és a töltelékénél a mára kicsit háttérbe szorult alapanyaghoz, a zölddióhoz nyúlt a készítője. A szinte hungarikumnak számító különlegesség évszázadokon keresztül fontos szerepet töltött be a magyar cukrászatban. Jelentős C-vitamin- és vastartalommal rendelkezik, a népi gyógyászat szerint máj-, gyomor- és vértisztító, gyomorerősítő, fertőtlenítő hatású, valamint segíti a vérszegénység, levertség elleni küzdelmet is.

Mindössze 4,2 millió forintnyi indiai rúpiát kapott az űrből érkezett kőzetért egy gyűjtőtől, holott a portékája 545 milliót is érhetett volna.