;

vakcina;oltóanyag;koronavírus;Szlávik János;

- Szlávik: Az országok arra törekednek, hogy bármilyen vakcinájuk legyen

A főorvos szerint nem vagyunk olyan úri helyzetben, hogy válogassunk.

Kicsit elhamarkodottnak tarja a Moderna bejelentését Szlávik János arról, hogy a cég vakcinája 94 százalékos hatékonyságú. A Dél-pesti Centrum Kórház infektológiai osztályának vezetője az InfoRádió Aréna című műsorában azt mondta, itt arról van szó, hogy beoltanak tegyük föl 500 embert placebóval, hatástalan oltóanyaggal és 500 embert a hatékonynak vélt oltóanyaggal. Ezt követően járványos körülmények között várnak, és kezdik számolgatni, hogy a két csoportból hány fertőzött lett. 

– Amikor eljutnak egy bizonyos számig, úgynevezett előzetes analízist adnak ki, és ez volt most a 90 százalék. Ezt úgy kell elképzelni, hogy a placebo csoportban lett 90 fertőzés, a védőoltott csoportban körülbelül 9. Igen ám, de nem ennyi embert oltanak be, hanem sokkal-sokkal többet. Tehát ez a szám, hasonlóképpen az amerikai elnökválasztáshoz, még a továbbiakban jelentősen változhat– közölte a főorvos.

Úgy vélekedett, hogy a tudományos eredmények fogják azt megmondani, hogy melyik vakcina hatékony.

– A dolog nagyon bonyolult, és nem hiszem, hogy fogunk tudni válogatni aszerint, hogy a vakcinának milyen a hatása, hanem nagyon örülnénk annak, ha egy biztonságos, kevés mellékhatással rendelkező, jó hatásfokú vakcina Magyarországra kerülne. Nem vagyunk olyan úri helyzetben, hogy válogassunk– állapította meg.

Szlávik János kijelentette, hogy az emberiségnek ebben a járványban nincs ideje éveket várni arra, hogy megvizsgálja, az oltóanyagoknak milyen hosszú távú mellékhatásaik vannak. Hozzátette, hogy volt a világtörténelemben olyan, hogy jóval később fedeztek fel bizonyos károsodásokat, és bízzunk benne, hogy ilyenek nem lesznek.

– Ha kiderül, hogy rövidtávon biztonságos a vakcina, akkor elkezdenek tömegeket oltani. Ez akár több tízezer embert is jelenthet fázis-3 vizsgálatokban járványos területen. Ilyenkor a fejlesztő ország akár egy másik országba is elviszi kipróbálni a vakcinát, ahol nagyon sok a beteg, mert ott gyorsan meg lehet határozni azt, hogy mennyire tudja megvédeni az embereket a fertőzéstől– magyarázta.

Ezután a fázis után szokták az oltóanyagok megkapni az úgynevezett előtörzskönyvezést vagy végleges törzskönyvezést. 

Arra a kérdésre, hogy több vakcina esetén a magyar népesség melyiket kapja, Szlávik János azt felelte, hogy az országok arra törekednek, hogy bármilyen vakcinájuk legyen. Álláspontja szerint az a legjobb vakcina, amit az adott ország tud gyártani. Szerinte ha Magyarországon lehetne gyógyszert vagy vakcinát a koronavírus ellen gyártani, az rendkívül előremutató lenne. Úgy véli, szinte biztos, hogy újra kell majd oltani, ezért is lenne nagyon jó, ha magyarországi gyártás is lenne.

Napközben némileg javulnak a látási viszonyok.