Veszélyeztetett emberek milliói kapnak D-vitamint a brit kormánytól, mivel egyre több jel utal arra, segíthet a koronavírus elleni küzdelemben. Matt Hancock egészségügyi miniszter bejelentése szerint az idősotthonokban élők, a krónikus betegségben szenvedők négy hónapra elegendő „fényvitamint” kapnak az immunrendszerük támogatására. A tárcavezető azok után döntött így, hogy egy új kutatás szerint a kórházba került koronavírusos betegek 80 százalékának D-vitamin hiánya volt – írta még november elején a Daily Mail.
Egy belga, szintén új kutatás szerint a D-vitamin hiánya fokozza a betegség súlyos lefolyásának és a halállal végződő szövődmények kialakulásának esélyét – írta a The Brussel Times nyomán a hvg.hu. A kutatók szerint a D-vitamin szerepet játszhat a koronavírusos betegeknél keletkező, úgynevezett citokinvihar elnyomásában.
Többször írtunk már mi is a napfény hatására a szervezetben termelődő, és ezért „fényvitaminnak” is nevezett D-vitamin előnyös hatásairól, de nem lehet elégszer hangsúlyozni, mert segíti az immunrendszer megfelelő működését. Már korábban több kutatás igazolta, hogy a hiánya fokozza a megfertőződés kockázatát, megfelelő szintje mérsékelheti a koronavírus okozta betegség tüneteinek súlyosságát, csökkentheti a halálozás kockázatát.
Májusban Masszi Tamás, a Semmelweis Egyetem Belgyógyászati és Hematológiai Klinikájának igazgatója azt mondta, úgy tűnik, a D-vitamin véd a légúti fertőzésekkel szemben, és ismert az is, hogy a nyiroksejtekre, a kórokozóellenes fehérjék termelődésére is pozitív hatást gyakorol. Ebből következve feltételezhető, hogy a D-vitamin pótlása a Covid-19 fertőzéssel szemben is immunerősítő hatású lehet.
Tavasszal egy brit kutatási is arra jutott, hogy a D-vitamin enyhítheti a koronavírus által okozott fertőzés lefolyását. A tudósok 20 európai ország, orvosi szakirodalomban elérhető átlagos D-vitamin szintjét vetették össze a halálozási adatokkal és azt találták: ahol átlag alatti a vitamin koncentrációja a szervezetben, ott több volt a koronavírusos haláleset.
10-ből 9 embernél hiányzik
Magyarországon tízből kilenc ember D-vitaminhiányos. Ennek a állapotnak az a legnagyobb veszélye, hogy nemcsak a koronavírus, hanem szinte minden betegség kockázatát növeli, kiszolgáltatottá válik az immunrendszer, fokozódik a csontok törékenysége, romlik a szív- és érrendszer működése, nő a depresszióra való hajlam, állandósul a fáradtságérzés, megterhelőbb a stressz.
Napozás hiányában különösen fontos a D3-vitamin pótlása, ugyanis táplálékkal lehetetlen a szükséges mennyiséget bejuttatni. Bár az anyatej, illetve az állati eredetű tejtermékek – kefir, joghurt, tejszín, kemény sajt – tartalmaz, és megtalálható a margarinban, a különféle halakban (hering, lazac, tőkehalmáj,) a kaviárban, tojássárgájában, a borjú- és marhahúsban, a májban, a csiperkegombában, a zabpehelyben is, érdemes olajban oldott, csepp formátumban elérhető D3-vitamint használni. Támogatja a hatást a K1-, K2-vitamin is, ahogyan a magnézium, illetve A-vitamin is, de utóbbit, ha eszünk elég zöldséget és májat, nem kell pótolni. A sok karotinoidot és klorofillt tartalmazó zöldségek, például a répa, illetve a zöld saláták és a teák, ahogy a C-vitamin, sőt maga a D3-vitamin rendszeres fogyasztása is
A D3-vitamin-pótlás mennyiségében azonban nincs konszenzus az orvosok között – mondta még korábban Szabó Gál Bence lapunknak. 400-tól 10 ezer NE-ig is terjed az ajánlott adagolás. Az optimális bevitel mértéke függ az A-, a K1- és K2-vitamin, valamint a magnézium ellátottságtól is, ha ezek szintje megfelelő, akkor a kevesebb D3-vitamin is jobban is hasznosul. A szakember szerint általánosságban 4-10 ezer NE közötti D3-vitamint érdemes szedni, télen, valamint 60 év felett a többet. A túladagolásához hónapokon keresztül extrém dózisban kellene bevinni, de voltak olyan vizsgálatok is, amelyek azt mutatták, hogy a fél éven keresztül szedett 100 ezer NE sem borítja fel a vér kálcium háztartását, igaz, a D3-vitamin-szintet a hivatalosan elfogadott egészséges tartomány fölé viszi.