Irán;atomalku;Trump;

Donald Trump

- Trump bedurrantaná az utolsó rakétáit

A leköszönő amerikai elnök súlyos, egyes közel-keleti országokat jelentősen érintő tervekkel állt elő.

Nem szokatlan Donald Trumptól, hogy kormányzása során sajátos döntéseket hoz. Most éppen egy iráni atomközpont elleni csapásról kért lehetséges forgatókönyvet az embereitől, míg Afganisztánból és Irakból kivonná az amerikai csapatokat. Mondani sem kell, hogy a leköszönő elnök egyik terve sem aratott osztatlan sikert.

Atomlétesítményt dózerolt volna le

Ugyan a legfontosabb iráni nukleáris létesítmény, a natanzi atomközpont elleni csapás lehetséges változatainak felvázolását kérte múlt héten a hamarosan leköszönő Donald Trump amerikai elnök, végül azonban elállt ettől a súlyos lépéstől - közölte hétfőn egy amerikai tisztségviselő. Elmondása szerint kérését Trump a Fehér Ház Ovális Irodájában tartott múlt csütörtöki megbeszélésen adta elő, amelyen kormányának nemzetbiztonsági kérdésekben illetékes vezető tagjai voltak jelen, köztük Mike Pence alelnök, Mike Pompeo külügyminiszter, Christopher Miller nemrég kinevezett ügyvivő védelmi miniszter és Mark Milley tábornok, a vezérkari főnökök egyesített bizottságának vezetője - mondta el a tisztségviselő.

A Reuters hírügynökség által idézett tisztségviselő megerősítette a találkozóról a The New York Times című lapban megjelent beszámolót, amely szerint tanácsadói meggyőzték Trumpot arról, hogy ne vágjon bele egy ilyen csapásba, mivel az egy szélesebb konfliktus kockázatát hordozza.

"Lehetséges változatokat kért tőlük. Felvázolták a forgatókönyveket, és ő végül úgy döntött, hogy nem vág bele"

  - mondta a tisztségviselő. Az információt a Fehér Ház nem volt hajlandó kommentálni.

Amerikai katonák Bagdadban - illusztráció

Elnökségének négy éve alatt Trump mindvégig agresszív politikát folytatott Iránnal szemben, 2018-ban kiléptette az Egyesült Államokat a mások mellett demokrata elődje, Barack Obama által letárgyalt iráni atomalkuból, és széles körben gazdasági szankciókat vetett ki Iránnal szemben.

A csapásmérés lehetséges változataira vonatkozó kéréssel egy nappal azután állt elő, hogy a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) egy bizalmas jelentésében rámutatott, hogy Irán 12-szeresére növelte dúsítotturán-készletét a 2015-ös nemzetközi megállapodásban megengedett mennyiséghez képest.

A megállapodásban vállalt kötelezettségeit Irán tavaly júniustól kezdte fokozatosan felmondani, miután az amerikai elnök 2018 májusában egyoldalúan kiléptette országát az atomalkuból.

Idén januárban Trump utasítására egy bagdad közeli amerikai dróncsapásban megölték az iráni Forradalmi Gárda al-Kudsz nevű különleges egységét vezető Kászim Szulejmáni tábornokot, az elnök azonban nem ment bele egy szélesebb katonai konfliktusba, minthogy  

hivatali ideje alatt mindvégig arra törekedett, hogy kivonja az amerikai katonákat a világban zajló háborús forró pontokról, és azt ígérte, hogy véget vet a "végeláthatatlan háborúknak".

 A Reuters megállapítása szerint az Irán legfontosabb, natanzi nukleáris létesítményét célzó esetleges katonai csapás könnyen regionális konfliktussá terebélyesedhetne, súlyos külpolitikai helyzetet teremtve a következő amerikai elnök kormányzata számára. 

Trump kivonhatja a csapatait

Egyes találgatások szerint Donald Trump a hivatali idejének utolsó hónapjaiban felgyorsíthatja az amerikai katonák kivonását Afganisztánból és Irakból. Ugyanakkor ettől Mitch McConnell, az amerikai szenátus republikánus többségének vezetője határozottan óva inti az elnököt, mert szerinte ez jó tápot adna a szélsőségesek propagandájának.

"Az Egyesült Államok elhamarkodott távozásának következménye még annál is súlyosabb lehet, mint az Obama-féle 2011-es iraki kivonulásé, amely az Iszlám Állam felemelkedéséhez vezetett"

- jelentette ki hétfőn a szenátusban Mitch McConnell, aki az elnök poltikai szövetségesének számít. Az Egyesült Államok ezzel szerinte "magára hagyná" szövetségeseit, és átadná a terepet a táliboknak Afganisztánban, lehetővé téve az Iszlám Állam és az al-Kaida nemzetközi terrorhálózat újbóli megerősödését.

A CNN amerikai hírtelevízió és a The New York Times című lap hétfői beszámolója szerint a védelmi minisztérium utasítást kapott, hogy készítse elő 2000 katona Afganisztánból és 500 katona Irakból való kivonását, amit végrehajtanának még mielőtt január 20-án lejár Donald Trump elnöki mandátuma. A lépéssel mindkét országban mintegy 2500 amerikai katona maradna.

A Pentagon nem erősítette meg ezeket a információkat, de hozzátette, hogy a vonatkozó lépéseket az elnöki még ezen a héten bejelentheti.

 November eleji menesztése előtt Mark Esper volt védelmi miniszter ragaszkodott ahhoz, hogy legalább 4500 amerikai katona Afganisztánban maradjon, amíg a kabuli kormány megdöntésére törekvő tálib lázadók nem teljesítik harci tevékenységük jelentős csökkentésére tett ígéretüket.

Az afgán kormány és a tálibok béketárgyalásai jelenleg zajlanak Washington és a lázadók megállapodása alapján, amelyben a lázadók az amerikai csapatok 2021 közepéig való kivonását szabták feltételül. 

Egy felgyorsított kivonulás azonban csak "a rosszakaróinknak szerezne örömet"

- figyelmeztetett McConnell, aki szerint ez "nagy propaganda sikert jelentene a jelenleg meggyengült és szétzilált al-Kaidának".

"A látványt, ahogy az amerikai katonák hátrahagyják létesítményeiket és berendezéseiket (...) az amerikai megaláztatás és vereség szimbólumaként, valamint az iszlamista szélsőségesek győzelmeként fogják sugározni világszerte" - hangsúlyozta az amerikai szenátus republikánus többségének vezetője. 

Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz hangsúlyozta: „eljött az idő, amikor be kell fektetni azokba a rendszerekbe, amelyek megakadályozhatják a vírus újabb hullámait”.