A jövőben megalakulhat a Nemzeti Vízművek Zrt. – tájékoztatott keddi törvényjavaslatuk kapcsán szerdán Mager Andrea nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli miniszter hivatala.
Az új cég a minisztertől venné át az állami víziközmű-rendszerek, valamint – többek között – az állami kézben lévő térségi víziközművek, így a Duna Menti Regionális Vízmű Zrt., a Dunántúli Regionális Vízmű Zrt., az Északdunántúli Vízmű Zrt., az Északmagyarországi Regionális Vízművek Zrt. és a Tiszamenti Regionális Vízművek Zrt. tulajdonosi joggyakorlását. Ugyanakkor a közlés szerint az új cég a miniszter stratégiai ellenőrzése alatt működne. (Vagyis tulajdonképpen az állami víziközművek és a miniszter közé ékelnének egy új állami víziközmű-holdingot.)
A Nemzeti Vízművek Zrt. a kormány szándéka szerint egységes alapokra helyezné a működési rendszereket, növelné a források felhasználásának hatékonyságát, az együttműködési lehetőségek kihasználásával elősegítené az állami víziközmű-szolgáltatók és -rendszerek gazdaságos működtetését, valamint kutatási és műszaki fejlesztést is végezne.
Az iparág hosszú évek óta panaszkodik a rendkívül feszítő – több ezermilliárd forintos – forráshiányra, ami miatt – a „rezsicsökkentett” – rendszerek állaga folyamatosan romlik.
Első látásra az új felállás kevéssé emlékeztet a hulladékágazatot végleg kifektető, unortodox „kukaholdingra”, hisz itt látszólag egy hagyományos holdingcéget hoznak létre a – többségben önkormányzati hátterű – ágazat állami társaságainak tulajdonosi feladatellátására. Kérdés természetesen, ezzel többet nyer-e az ágazat és a fogyasztó, mint amennyibe a sok új állami igazgató, felügyelőbizottsági tag, osztály és aktahalom kerül majd.