elnökválasztás;Putyin;Angela Merkel;amerikai elnök;

- Amerikai elnökválasztás: Így gratulál Merkel és Putyin

A világ két pólusát képviselő nemzet ebben is szemben áll egymással.

Amíg Oroszország kivár a Joe Bidennek címzett gratulációjával a hivatalos eredményhirdetésig, addig Angela Merkel német kancellár már most a német-amerikai barátság fontosságát méltatja.

Az oroszok kivárnak

A Kreml szerint Vlagyimir Putyin államfő részéről akkor lesz korrekt gratulálni az Egyesült Államok megválasztott elnökének, ha már kihirdették a hivatalos végeredményt - jelentette ki Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő újságíróknak. Arra a kérdésre válaszolva, hogy mi a különbség a jelenlegi helyzet és az 2016-os között, amikor Putyin azonnal gratulált Donald Trumpnak, Peszkov rámutatott, hogy 

a hivatalban lévő amerikai elnök jogi eljárásokat jelentett be a választás ügyében, ezért a Kreml szerint a korrekt eljárás a hivatalos bejelentés megvárása.

A szóvivő emlékeztetett rá, hogy négy évvel ezelőtt nem érkezett óvás (a vesztes demokrata párti jelölt, Hillary Clinton volt külügyminiszter részéről).

A szóvivő nem bocsátkozott részeletekbe azzal kapcsolatban, hogy a Kreml mit tekint majd hivatalos bejelentésnek. Felidézte, hogy Putyin többször is kifejezésre juttatta már: tisztelettel viszonyul az amerikai nép választásához, s kész együttműködni az Egyesült Államok megválasztott elnökével, bárki legyen is az.

"Mi mindenesetre azt reméljük, hogy az Egyesült Államok következő elnökével sikerül majd párbeszédre lépnünk, s közösen megállapodnunk arról, hogy milyen utakon rendezhetjük kétoldalú kapcsolatainkat" - mondta Peszkov. Hozzátette, már csak azért is lenne ez sürgető, mert kétoldalú kapcsolataik jelentős része nemcsak a két népet érinti, hanem gyakorlatilag a világ összes többi népét is. 

Merkel: a barátságunk közös kincs

Mindeközben Angela Merkel német kancellár a német-amerikai barátságot közös kincsként jellemezte, amelyet tovább kell gyarapítani. Kiemelte, hogy a választópolgárok döntése révén az Egyesült Államok következő elnöke Joe Biden lesz, aki évtizedes bel-, és külpolitikai tapasztalattal kezdi meg munkáját, és jól ismeri Németországot és Európát. A kancellár szívből gratulált a szintén megválasztott Kamala Harris megválasztott alelnöknek is, aki "a tisztséget betöltő első nőként és bevándorlók gyermekeként sok embernek inspiráció, és példa az Amerika adta lehetőségekre".  Hangsúlyozta, hogy a németek a saját bőrükön tapasztalták meg, mennyire fontos szerepe van az Egyesült Államoknak a szabadságban és a demokráciában. 

Azt is közvetlenül tapasztalták meg, mennyire fontos a német-amerikai barátság és a transzatlanti partnerség Németországnak, Európának és a világnak.

"Az Egyesült Államoknak és Németországnak az Európai Unió tagjaként össze kell tartania, hogy le tudjuk győzni korunk nagy kihívásait" - mondta Angela Merkel. Aláhúzta: az Egyesült Államok Németország "legfontosabb szövetségese", amely azonban Németországtól és többi európai partnerétől is jogosan várja el, hogy tegyen többet a biztonságáért és meggyőződéseinek érvényesítéséért. "Mi, európaiak már el is indultunk ezen az úton" - mondta Angela Merkel.

A magyar-amerikai gazdasági kapcsolatokra nem lesz hatással az elnökváltás, a tengerentúli ország továbbra is az egyik legjelentősebb külföldi beruházója lehet hazánknak – nyilatkozta a Népszavának Bársony Farkas, az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) elnöke.