irodalom;könnyűzene;Petőfi Irodalmi Múzem;Demeter Szilárd;

- Demeter Szilárd azzal kérkedik, hogy álmából felébresztve jobb novellát ír, mint azok, akik őt gyalázzák

Sőt, még kávé és cigi sem kell neki ehhez.

"Vidnyánszky Attila még a kultúrharc kezdetén tart, vagy épp a betetőzésénél, ki tudja már követni, mi történik az SZFE környékén"

Többek között erről is beszélt a Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) vezetője a kontra.hu portálnak adott interjújában. Demeter Szilárd szerint "Vidnyánszky Attila a legérzékenyebb pontján – az egyetemi képzés átszervezésében – piszkálta meg azt a színházi és filmes elitet, amely nagyjából a hetvenes évek óta fújja erre a passzátszelet." 

Ezt követően egy erős kanyarral saját magát kezdi el dicsérni: 

"Prózaíróként az engem gyalázó írók többségénél akkor is jobb novellát írok, ha éjszaka felébresztenek, és nem adnak kávét meg cigit. Ezt pedig senki nem veheti el tőlem. Szóval megnézem, ki mondja, és legtöbbször csak legyintek, hogy ugorgyunk."

Demeter Szilárd hangsúlyozta, a kulturális identitás erősítéséért az lehet neki partnere, aki nemzeti kultúrában gondolkodik. Noha a beszélgetés elején még azt gondolta, Vidnyányszky Attila épp kultúrharcot vív, később már arról értekezik, hogy a kultúrharc fókusza nem Magyarországon van, ráadásul nem is jelen időben. 

Értékelése szerint az irodalomban vissza kell térni az olvasóhoz, a zenében meg a zenéléshez, mert mi magyarok "akkor vagyunk rendben, ha megéljük a saját kultúránkat." 

Előkerül a beszélgetésben, hogy a főigazgató sok konfliktus vállal magára. Demeter Szilárd saját bevallása szerint a gyalázkodóknak csak a legritkább esetben szól vissza. Csak akkor teszi ezt meg, amikor valamilyen pedagógiai célt szolgálhat, mivel "az öncélú szájkarate" nem érdekli. 

Odaszól az újságíróknak is: szerinte helyesebb az erkölcsi iránytűje, mint annak a zsurnalisztának, aki úgy ír róla, hogy őt meg sem kérdezi.

A popzene megreformálásáról úgy vélekedik, "ahhoz, hogy fejben elsők legyünk, fel kell vállalni, hogy mi innen, a Kárpát-medencéből nézünk a világra, és ez határozza meg a világlátásunkat. Mindezt le kell fordítani a kortárs művészeti nyelvre, és akkor a mi másságunk, egyediségünk lesz a versenyelőnyünk." Szerinte jóval több zenekar van, amely megérdemelné az országos ismertséget, mint amennyi jelenleg eljut addig.

"Járási szinten is létrehoznánk olyan helyeket, ahol lehetővé tennénk a zenetanulást minél szélesebb körben, ezt nevezzük társadalmiasításnak, ami nem összekeverendő a társadalmasítással, bár ezt sokan félreértelmezték. Tisztázzuk: nem kollektivizálni akarom a könnyűzenét, hanem minél szélesebb körben elérhetővé tenni a zenetanulást, mert ha nem teszed lehetővé, nem is fogod a tehetséget megtalálni."

Az interjú végén pedig bevallotta, ha hosszabb útra megy, akkor  szinte maximális hangerőn szól Snoop Doggy Dogg első albuma, a Doggystyle. (Snoop Dog, vagyis más néven Calvin Cordozar Broadus Jr. egy ismert amerikai rapper. A Demeter Szilárd által hivatkozott album pedig az alkotó 1993-as debütáló nagylemeze, amelyet mainstream kritikusok az egyik legfontosabb hiphop-korongnak tartanak. Dalai többségében nem fukarkodik a trágár és naturalista szavak, kifejezések használatával sem  - a szerk.)

"Gondolj bele, épp megyek valami átadóra, avatásra és valamelyik költőnk vagy írónk nagyságán kéne gondolkodnom, ehelyett üvöltetem a Snoop Doggot. Ez az a kép, amelyet nem szívesen mutatnék meg magamról másoknak, de ez is én vagyok."- fogalmaz Demeter Szilárd, a PIM főigazgatója.

Ha csak megnézzük a hivatkozott album egyik számát (amelynek címe és szövege nem igazán tűrné a nyomdafestéket), akkor láthatjuk, mitől olyan furcsa, ha a kultúrharc egyik legfontosabb alakja ezt bömbölteti az autójában:   

A művészethez való jog alapérték - véli Gyuricza Gergely festőművész, aki az egyetemistáknak ajándékozta egy általuk ihletett képét. Ma délben a városban a Vas utcáig vonulva adták kézről kézre a festményt.