terror;lövöldözés;Bécs;radikális iszlám;

- A hatóság mindent tudott a bécsi lövöldözőről, mégsem kapcsolták le

Nemcsak képben voltak, de ki is kérdezték az elkövetőt a szlovákiai fegyvervásárlásról.

Egészen döbbenetes hibák sorozata vezetett oda, hogy egy gépfegyveres merénylő tüzet tudott nyitni Bécs belvárosában hétfő este.

Amikor a Cobra nevű osztrák terrorelhárító különítmény kedd hajnalban a hétfő esti bécsi terrortámadást követően megrohamozta tizenkét, vélhetően ISIS-szimpatizáns fiatal lakásait Bécsben és St. Pöltenben, egyáltalán nem ismeretlen címekre mentek – írja az Azonnali a Kurier információi alapján. Az akciót a hatóságok már előre eltervezték, függetlenül az előző esti terrortámadástól. 

A bécsi támadás elkövetője ugyanis már régóta a látókörükben volt, így tisztában voltak vele, hogy egy deradikalizációs programban vett részt. A felügyelőjének ugyanakkor nem tűnt fel semmiféle gyanús jel a visszaesést illetően. A húszéves férfit 2019 áprilisában ítélték 22 hónapra terrorszervezetben való részvétel miatt, ám már decemberben feltételesen szabadult.

Az elkövető pár nappal a támadás előtt is részt vett egy programon és ott elítélte a franciaországi támadásokat és kimondottan együttműködő volt a szakemberekkel. Akik nem is vettek észre semmi szokatlant. Pedig a férfi az egyes foglalkozások között, 2020. július 21-én Szlovákiába utazott egy egyelőre ismeretlen személlyel. Mégpedig Pozsonyba, fegyverboltokba: hevesen érdeklődtek arról, be tudnának-e szerezni AK-47-be (más néven kalasnyikovba) való töltényeket. Abba a fegyverbe, ami hétfő este négy ember halálát okozta a bécsi bulinegyedben. 

Pozsonyban azonban nem jutott lőszerhez, mert nem volt meg minden papírja hozzá. Az utazáshoz használt, bécsi rendszámú fehér BMW egy, az osztrák hatóságok előtt jól ismert, Bécsben lakó iszlamista anyjának nevére van bejegyezve. Az Europol szlovákiai kirendeltsége minderről július 23-án értesítette is az osztrákokat.  

Ennyi információ már bőven elég lett volna, hogy a férfi ismét a börtönben találja magát, az információ egész egyszerűen nem jutott el a deradikalizációs programokért is felelős igazságügyi minisztériumhoz. A volt belügyminiszter ráadásul azt állítja,

a terroristát az osztrák alkotmányvédelem ki is kérdezte a szlovákiai töltényvásárlási kísérletet követően.

A bécsi terrortámadás kapcsán korábban Gyarmati István biztonságpolitikai szakértő is beszélt a Népszavának, melyet itt olvashatnak.

Tárgyalta, de nem hozott döntést november 3-án az ukrán alkotmánybíróság a magyar-ukrán államközi kapcsolatokat is megmérgező nyelvtörvény kérdésében.