„Szeretnél olyan országban élni, ahol mindenkinek van biztos otthona? Nem vagy egyedül.” E felvetés mentén indít Képzeld el… címmel szemléletformáló kampányt a lakhatási szegénységről az Utcáról Lakásba! Egyesület. A szervezet november elején induló projektje – amelyet a BKK Zrt. plakátok kihelyezésével támogatott – egyéni eseteken keresztül mutatja meg, mit jelent a lakhatási szegénység és mit tehetünk ellene.
Az egyesület arra kívánja felhívni a figyelmet: ma Magyarországon hárommillió főre tehető azoknak a száma, akiket közvetlenül és súlyosan érint a lakhatási válság; melynek szélsőséges eredménye, hogy sokaknak kell megélniük a hajléktalanságot. Mint közleményükben olvasható, a „látható szegénységnél” azonban többről van szó: rendszerszintű változások nélkül nem csak azok kerülhetnek krízisbe, akiknek nincs fedél a fejük felett. Ismertetik, a Habitat for Humanity Magyarország éves lakhatási jelentéséből is kiderül, hogy a fiatal és idősebb korosztály, mélyszegénységben élők és középosztálybeliek is érintettek, albérletben élők, lakáshiteles családok, rendszeres jövedelemmel nem rendelkező emberek, hajléktalansággal küzdők: mindenki, akinek nincs biztos és megfelelő lakhatása.
A kampány részeként a Budapest Street Photography Collective tagjai, Chripkó Lili és Neményi Márton készítettek portrésorozatot, amelyen az érintett társadalmi csoportok tagjai jelennek meg. A kampány az egyénekhez, illetve társadalmi csoportokhoz köthető sztereotípiák ellen küzdve új nézőpontot javasol: a szegénység miatt megélt igazságtalanságok bemutatása helyett informál a lakhatási válság következményeiről és az egyéni és rendszerszintű megoldásokra helyezi a fókuszt.
A Képzeld el… portrék szereplői közt találunk hajléktalanszállón élő nyugdíjast, fiatalt, aki állandó munkahelye mellett is nehezen fizeti az albérletet vagy épp hosszú évek után önkormányzati lakásba költöző egyedülálló édesanyát. Közös bennük, hogy olyan jövőt szeretnének, amelyben mindenkinek van biztos otthona, és egyaránt ugyanazt a kérdést járják körbe: „el tudsz képzelni olyan országot, ahol senkinek nem kell aggódnia az albérlete miatt, ahol nem laknak emberek tömeges szállókon, és ahol senki nem fagy meg a téli hidegben?”
A kampány weboldalán megismerhetjük a résztvevők személyes történeteit, és bővebben tájékozódhatunk a témában.