Bioritmus;férfiak;prosztatarák;Movember mozgalom;

- Rendhagyó az idei „bajuszos” kampány

Elindult a Mosoly a bajusz alatt – MentstManust!-Movember elnevezésű férfiegészség-védő mozgalom.

Bár ez az év minden szempontból rendhagyó, idén is elindult a movember, a férfiegészség hónapja. A MentsManust! Mozgalom szervezői a bajszaik alól igyekeznek mosolyt csalni az arcokra novemberben. A „bajuszos” kampány, amelynek résztvevői egy teljes hónapra „elfelejtik” a borotvát, hogy felhívják a figyelmet a férfiak egészsége, a prosztatarák-szűrések fontosságára és a megelőzésre, 2009-ben indult. Így tehát az idén tizenkettedszerre indult akció ezúttal főleg online zajlik. „Mivel nem lehet megtartani az országos PSA-szűréssel egybekötött ingyenes tanácsadásokat, úgy döntöttünk, az internet segítségével hirdetjük az egészséges életvitelt, online hívjuk fel a férfiak figyelmét a testi és lelki egészségük fontosságára” – mondta a mozgalom alapítója, Honti Dániel. 

A kampányban, amelynek idei mottója az egészség, a fizikai és szellemi jó közérzet megteremtése és fenntartása, hasznos tanácsokat és tippeket adnak a pozitív, lelkileg-testileg kiegyensúlyozott mindennapi életvitelhez, és közismert személyiségeket is megkérdeznek, mit tesznek hétköznapjaikban a boldogságuk érdekében. 30 napon keresztül a mozgalom Facebook-oldalán a testmozgástól az egészséges recepteken, a pozitív gondolatokon és a zenén át számos mosolyra serkentő tartalmat lehet találni.

A kampányt idén is támogató Jameson Irish Whiskey minden, belvárosi vendéglátóhelyen eladott üveg után 1000 forintot ad a MentsManust! Mozgalomnak. A megnövesztett arcszőrzetek szépségét értékelik, a szerződött barber shopok pedig egynapi bevételüket ajánlották fel. Az összegyűlt összegből a szűrési módszereket fejlesztik és arra fordítják, hogy minél több férfihoz el tudjanak jutni – írták a szervezők.

Ebben az évben - a járványügyi szabályok betartása mellett – kétezer PSA-szint mérést végzett céges rendezvényeken a MentsManust! A szűrt férfiak 12 százalékának volt megnövekedett PSA-értéke. A PSA-mérés, vagyis a prosztata specifikus antigén vizsgálata a prosztatarák korai felismerésének első fázisa. A vénás vérvétellel kapott mintából korai stádiumban felfedezhető a tumor akkor is, ha az tapintással még nem érzékelhető. 

Magyarországon évente több mint 4500 férfinál diagnosztizálnak prosztatarákot, szakmai becslések szerint több mint húszezren vannak, akik már szembesültek a betegséggel. Az életkilátások és az életminőség javításáért a betegek is sokat tehetnek – írta a prosztatarákos férfiakat segítő 10 Ezer Lépés Program közleményében. 

Nemzetközi tanulmányok szerint lényegesen kisebb a prosztatarák következtében bekövetkező halálozás azon férfiak körében, akik a diagnózis után is rendszeresen – legalább hetente három alkalommal és legalább 30 percen keresztül – a pulzusszámot tartósan emelő sportot, fizikai aktivitást végeznek. 

A Janssen által támogatott programban részt vesz a Magyar Rákellenes Liga, urológusok, onkológusok, gyógytornászok is. A Facebook-oldalon prosztatarákos betegeknek szóló információkat, gyógytorna videókat, prosztatarákos férfiak történeteit bemutató riportokat tesznek közzé és a tervek szerint szakmai előadásokat is közvetítenek majd.

„Nehéz hónapok előtt állunk egy szélsőségesen nehéz helyzetben” – hangsúlyozták.