Galgóczi Ágnes, a Nemzeti Népegészségügyi Központ osztályvezetője a járványhelyzet ismertetésével kezdte az Operatív törzs keddi tájékoztatóját.
Megerősítette, hogy újabb 3989 magyar állampolgárnál mutatták ki az új koronavírus-fertőzést (COVID-19), ezzel 86 769-re nőtt a hazánkban beazonosított fertőzöttek száma. Meghalt 84, többségében idős, krónikus beteg, így az elhunytak száma 1973-ra emelkedett.
Közölte, hogy az elhunytak átlagéletkora 76 év, és az elhunytak 86 százaléka a 65 év fölötti korosztályból fordul elő.
20 856-an már meggyógyultak, az aktív fertőzöttek száma pedig 63 940 fő. Kórházban 4767 koronavírusos beteget ápolnak, közülük 348-an vannak lélegeztetőgépen.
Elmondta, hogy az emelkedő esetszámokat a szennyvíz-vizsgálatok is alátámasztják, mert azok kimutatják a koronavírus örökítőanyagát, és négy-tíz nappal előre jelzik a fertőzések emelkedését. A vizsgálatok Magyarország egész területét lefedik. Több nagyvárosban, 19 megyeszékhelyen és Budapesten három ponton vesznek mintát a szennyvízből.
A 44. heti adatok azt mutatják, hogy több nagyvárosban – így például Békéscsabán, Egerben, Kecskeméten, Szekszárdon, Tatabányán, Veszprémben és Budapesten – emelkedik a koronavírus örökítőanyagának koncentrációja, ezért ezeken a helyen emelkedés várható a megbetegedések számában.
Közölte, hogy Orbán Viktor miniszterelnök a kormányülést követően kedden kora este bejelentést tesz a járványügyi döntésekről. Arra mi emlékeztetünk, hogy felvezetésként Novák Katalin családokért felelős tárca nélküli miniszter hétfőn közölte az Idősek Tanácsának ülésén, hogy a kormány minden olyan intézkedés ismételt bevezetésének a lehetőségét mérlegeli a koronavírus-járvány elleni védekezésben, amellyel tavasszal már élt. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter pedig arról beszélt az Inforádiónak, hogy a kormány kétnapos kormányülést tart a héten, ahol újabb szigorításról döntenek. A politikus kijelentette, hogy mostanra nyilvánvalóan kialakult egy olyan helyzet, amikor a kormánynak is szigorítania kell.
Gál Kristóf, az ORFK szóvivője ismertette a rendőrségi adatokat. Hétfő óta a rendőrség is szigorúbban szankcionálja a szabálysértőket. Az elmúlt napon országszerte 83 esetben intézkedtek a rendőrök, mert egy üzletben, vagy zárt helyen szegték meg állampolgárok a védelmi intézkedés szabályait. Ezúttal már csak 18 esetben volt elegendő a figyelmeztetés a rendőrségi intézkedésekkor, és 65 esetben szigorúbb intézkedésre volt szükség: 26 alkalommal helyszíni bírságot szabtak ki, 39 embert pedig feljelentettek.
Példaként elmesélte, hogy hétfőn Herceghalomnál egy vonaton utazó férfi inzultálta az utasokat, és nem volt hajlandó felvenni a maszkot. A férfit a rendőrök megbilincselték, előállították, majd garázdaság miatt eljárást indítottak ellene.
Az elmúlt 24 órában 4873 hatósági házi karantént rendeltek el, így jelenleg 30 984 ember van karanténban az országban.
Újságírói kérdések:
A Heves megyei hírlap több olvasója arra panaszkodott, hogy láz, vagy felső-légúti panaszok ellenére orvosuk nem kért nekik COVID-tesztet. Galgóczi Ágnes azt felelte, hogy a háziorvosok a betegek kikérdezése után döntenek arról, hogy koronavírus okozhatja-e a tünetet, vagy valamilyen más okot kell keresni. Az osztályvezető szerint a jellemző tüneteknek (a láz, a köhögés, az íz- és szagérzékelés elvesztése) mindig fel kell vetniük a koronavírus-fertőzés gyanúját. Ha valakinek néhány nap után nem szűnnek, vagy rosszabbodnak a tünetei, annak mindenképpen érdemes újra a háziorvosához fordulni, akár mentőt hívni, mert kórházi kezelésre lehet szüksége.
Eddig 1071 fő egészségügyi dolgozót vezényeltek át a koronavírus-járvány miatt.