Bioritmus;dió;

- Csemege és gyógynövény: idén kevés dió terem

A belseje élvezeti cikk, a levele és az olaja is hasznos.

Kevés lesz idén a dió, az átlagos évek termésének csak a fele, mintegy 3,5-4 ezer tonna teremhet az országban – mondta a napokban az MTI-nek a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács alelnöke, hozzátéve, hogy a héjas dió termelői ára, illetve a dióbél fogyasztói ára ennek ellenére egyelőre a tavalyi, átlagosnak tekinthető szinten mozog. Apáti Ferenc szerint a jelentős terméskiesésért döntően a tavaszi fagyok felelnek, de az utóbbi hetek extrém csapadékos időjárása is jelentősen hátráltatta a betakarítást és a Dunántúlon nagy károkat okozott a dióburok-fúrólégy is. Mivel a kártevő éppen ott „dolgozott” leginkább, ahonnan a dióbél jelentős része származik, és ez a kínálat további csökkenéséhez vezethet.

Ősi és jótékony

Pedig a dió az egyik legősibb emberi táplálék, már az i. e. 7000 körüli időkből találtak dióhéj-maradványokat emberi lakóhelyek környezetében. A diófa Perzsiából származik, amelynek közel 21 fajtája ismert a világon. Csonthéjas gyümölcsének neve latinul Juglans regia, azaz királydió. Egyesek szerint ez Jupiter főistenre utal, mások szerint a hatalmas koronájára. Őseink a Volga vidékén ismerkedtek meg vele és szerencsére elhozták. A Kárpát-medencében termő két diófaj egyike a közönséges dió. Az Észak-Amerikából származó, Európában parkokban díszfaként ültetett fekete dió termése is ehető és finom, de belső része kisebb, héja jóval keményebb, így elsősorban értékes faanyaga miatt termesztik.

A dióbél nemcsak táplálék, csemege, hanem gyógynövény is. Úgy tartják, a Szent Iván napja (június 24.) előtt szedett zöld dióból készült dióesszencia tisztítja a májat, a gyomrot és a vért, megszünteti a gyomorgyengeséget és a bélpangást. A fiatal zöld dióban hatszor annyi C-vitamin van, mint a fekete szederben, kilencszer annyi, mint a csipkebogyóban és negyvenszer annyi, mint a narancsban, ezért az ecetben eltett zöld dió fontos téli C-vitamin forrás. Az őszi, tavaszi torokgyulladás esetén gargalizálószerként ajánlják a diós páclét.

A kínai orvoslás szerint a vesék, a vastagbél és a tüdő meridiánjaira hat. Erősíti az alhasi tájékot, elősegíti a nemi szervek működését. Melegíti a tüdőket, ezért fogyasztják gyógyszerként asztma és krónikus köhögés ellen is.

Az ajurvédikus gyógyításban általános erősítőszernek tartják. Vérző fogínyre finomra őrölt diófa-kérget ajánlanak, és szájöblítőnek is használják. A diólevél herpeszre, ekcémára, szifiliszre ajánlott. A dióolajat pedig galandféreg-fertőzés, vérhas és székrekedés esetén használják. A szeszben áztatott dióbarkát általános testi-lelki erősítőszerként tartják számon. Férfiaknak öregedés ellen ajánlják, de az időjárás-változás hatásainak kivédésére is. A kínaiak köhögés és szédülés esetén használják. Az angolok a dióolajat nemcsak sebekre, üszkösödésre, hanem lepra ellen is alkalmazzák. A németek a diólevelet angolkór, reuma, köszvény, gyulladások, görcsök, fogszuvasodás, gyomor- és bélbántalmak, bélférgek és hajhullás ellen egyaránt ajánlják. Égésre, továbbá nehezen gyógyuló sebekre az orosz népi gyógyászat dióolajat használ, ahogy például középfül-gyulladásra is.

Belseje

A kiváló fehérjeforrás vitaminokban - B1-, B2-, B6-, C-, és E-vitamin -, ásványi anyagokban - kalcium, kálium, vas magnézium, foszfor, réz, cink, nátrium, kálium, mangán - és élelmi rostokban is gazdag. Ideg- és izomvédő, serkenti a növekedést, a csont- és vérképzést. Szívizomgyengeség ellen, az immunrendszer támogatására és a prosztata védelmére is ajánlják. Lábadozó betegeknek dióval gazdagított étrendet javasolnak. Néhány szem hatékonyan csillapíthatja az étvágyat, egy magas zsírtartalmú, nehéz étkezés után pedig normalizálhatja a koleszterinszintet. Rendszeres fogyasztása rendben tartja a beleket, normalizálja a bélműködést. Étvágytalanság ellen is jó, serkenti a máj működését, még zsírszegény diéta mellett is ajánlják.

A dió többszörösen telítetlen zsírsavakat tartalmaz, amelyek segíthetnek a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében, hozzájárulhatnak az erek állapotának javulásához; csökkentik a „rossz”, azaz LDL koleszterin és növelik a „jó”, azaz HDL koleszterin arányát. Szintén a többszörösen telítetlen zsírsavaknak köszönhetően támogatja az agyműködést, növeli a koncentrációképességet. Ha fáradtak vagyunk, vagy csökken a figyelmünk, étkezések közötti időben kevés dió fogyasztásával gyorsan magunkhoz térhetünk. Idegnyugtató hatása a benne lévő B-vitaminnak köszönhető. Állítólag csökkenti a hisztériát is, foszfortartalma javítja a memóriát, értékes magnézium-tartalma stresszoldó hatású.

Olaja és levele

A diókivonatról megállapították, hogy a benne lévő omega-3 zsírsav beindít egy csontépítő folyamatot, így segít a törések megelőzésében és hozzájárul a folyamatos és szabályos csontképződéshez, és gyulladáscsökkentő hatással is rendelkezik. Magas E-vitamin-tartalma a bőrre tápláló, egészségvédő hatású, lágyítja a durva, száraz, napégett bőrt és a ráncosodás megelőzésére is használható. Pikkelysömör, ekcéma esetén is alkalmazható és csökkenti a fejbőr korpásodását, valamint a kirepedezett ajkakra is jó hatású. A dióolajnak gombaölő hatása van. Segít megőrizni a vérerek rugalmasságát is. Vértisztító, serkenti az emésztést, ugyanakkor bélféregűző hatása is van, ajánlott székrekedés ellen is. Jótékony hatású lehet vérszegénység és sápadtság esetén. 

A diófalevél nagyon gazdag cserzőanyagokban, teája hatásos gyomorhurut, hasmenés ellen, aranyér esetén pedig a levélből készített ülőfürdő. Segíthet az erős hajhullás megállításában, erősíti a hajhagymákat. Jó érzéstelenítésre, a hámszövet összehúzására, a vércukorszint csökkentésére, fertőtlenítésre, baktérium- és gombaölésre, sebek gyógyulásának meggyorsítására, torok- és kötőhártya-gyulladásra, többféle bőrbetegségre, fagyásra. A diólevél hatóanyagai összehúzzák a nyálkahártyát, megszüntetik a szivárgó vérzéseket. Segítik a vese működését segítik, fokozzák a mérgező anyagok kiválasztásában szerepet játszó szervek működését is. A diólevél-tea csökkenti a vér és a vizelet cukorszintjét. 

Diókutatások

Egy tanulmány szerint napi 30 grammnyi dió már három hónap után csökkenti a koleszterinszintet és javítja az erek állapotát. Hosszabb időintervallumban vizsgálódva az is bebizonyosodott, hogy a dió a normál testsúly fenntartásában is szerepet játszik, sőt csökkenti az összes és az LDL-koleszterin szintjét is. Egy egyetemistákkal végzett kísérlet szerint növelte a diákok verbális érvelési képességét, de a kognitív és a motoros funkciók esetében is javulást írtak le. Egy másik kutatásban Alzheimer-kórban szenvedő egerekkel kísérleteztek. A rágcsálók 10 hónapig naponta kaptak a gyümölcsből, és végül jelentős javulást mutattak a memória és a tanulás terén. 

A bostoni Harvard Egyetem Orvosi Karán végzett nagyszabású kutatás pedig azt bizonyította, hogy a dió havi egy-háromszori fogyasztása 4, heti egyszeri fogyasztása 13, míg heti kétszeri fogyasztása 24 százalékkal csökkenti a 2-es típusú diabétesz kialakulásának veszélyét. Egy nemrég, a Science Daily-ben publikált kutatás szerint kilencféle ropogtatnivaló közül a dióban találták a legtöbb és legjobb minőségű antioxidánsot. Bár sok – 10 dkg több mint 600 - kalóriát tartalmaz, eltelít és megakadályozza, hogy túlegyük magunkat. A tudósok szerint már egészen kis mennyiség, 

akár napi hét szem fogyasztása is elég a jótékony hatások érvényesüléséhez.

A fa is gyógyít

Aki már tartózkodott diófa közelében, érezhette, már a levegőnek is gyógyhatása van. A coloradói, Boulder-i légkörkutatók Kaliforniában egy dióskert fölé harminc méter magas toronyra érzékelő műszereket szereltek, amelyek befogják, analizálják, mérik a diólomb által kibocsátott szerves anyagokat. Azt találták, hogy a diólomb az aszpirin hatóanyagához, az acetil-szalicilsavhoz hasonló, annak módosult formáját képező szerves anyagot bocsát ki. Ez van a kávéban és legalább 28-féle más növényben is, például a paradicsomban, a fűzfákban, a nyírfákban, a fügefában, a meggy- és az eperfában, az erdei szamócában, de az ibolyában, az árvácskában és a szegfűben is.

/Forrás: Wikipédia, Webbeteg, Egészségkalauz, Egészségkalauz, Házipatika, Vitaminsziget, Egészségtér/

A megnövekedett kereslet miatt több egészségügyi szolgáltató túlárazta a vizsgálatot, vagy megtévesztő tájékoztatást adott.