“Nagyon súlyos, nagyon súlyos a helyzet” — ismételgette Frank Vandenbroucke belga egészségügyi miniszter a kamerák előtt, és alig tudta visszatartani a könnyeit, miután a napokban felkereste a Liège-i Montlégia kórházat, amelynek az intenzív osztályán csak koronavírusos betegeket ápolnak. Az intézmény megtelt, az egészségügyi dolgozók a teljesítőképességük határán vannak, akárcsak az ország több más klinikáján.
Ha nem sikerül záros határidőn belül megálljt parancsolni a járvány rohamos terjedésének, egy hét múlva nem lesz egyetlen szabad ágy sem a belgiumi egészségügyi intézmények intenzív osztályain. A németalföldi ország Európa egyik legfertőzöttebb térsége, amit szakemberek azzal magyaráznak, hogy nagy a népsűrűség, és a térség a kontinens átjáróháza. Naponta átlagosan 547 beteg kerül kórházba, a jelenleg ott ápolt 5715 ember közül 911 fekszik intenzív osztályon. Nem csak az ágy, hanem a megfelelő személyzet is hiányozni fog, ezért riadóztatják az egyetemistákat és a nyugdíjasokat, akiket gyorstalpaló tanfolyamokon készítenek fel az intenzív ellátásra. Az egészségügyi irányítás a hadsereg segítségét kéri tábori kórházak felállításához, és számít Németország segítségére a betegek ellátásában.
Mostanra gyakorlatilag egész Belgium részleges zárlat alá került, a munkahelyeket, az iskolákat és az üzleteket kivéve minden bezárt, vagy egy-két napon belül bezár. A szigorítástól azt várják, hogy csökken a megbetegedések száma, és enyhül az egészségügyre nehezedő nyomás.
Brüsszelben és a franciaajkú Vallóniában este 10-től reggel 6 óráig, a holland nyelvű Flandriában éjféltől hajnali ötig tart a kijárási tilalom. A korlátozás idejének meghatározásán kívül sikerült egységes rendelkezéseket bevezetni az ország minden térségében, ami nagy szó a decentralizált, és nem ritkán kaotikus döntéshozatal hazájában. A Belgiumot alkotó három régió vezetésének még kritikus helyzetben is nehézséget okoz az intézkedések összehangolása: a vallonok például előbb szigorítottak, mint a flamandok, és nem zárható ki, hogy újabb kijárási korlátozásokat elrendelve, ismét megelőzik északi honfitársaikat. A nemrégiben hivatalba lépett Alexander de Croo szövetségi miniszterelnök mindenesetre igyekszik egy akolba terelni a különböző politikai színezetű regionális kormányokat és rábírni őket, hogy gyorsan és egységesen cselekedjenek. Pénteken újabb döntések várhatók, ha a miniszterek megfogadják a kormány mellett működő tudományos tanácsadó testület ajánlásait.