;

Líbia;fegyverszünet;

- Azonnali fegyverszünetről állapodtak meg Líbiában a szemben álló felek

Az ENSZ líbiai különleges missziója közleményében kiemelte: a lépés fontos fordulópont a béke és a stabilitás megteremtéséhez.

Azonnali és tartós fegyverszünetről állapodtak meg a líbiai szemben álló felek pénteken az ENSZ égisze alatt Genfben tartott tanácskozásukon.

A Nemzetek Palotájában rendezett találkozóról közleményt adott ki az ENSZ líbiai különleges missziója, amely szerint

a lépés fontos fordulópont a béke és a stabilitás megteremtéséhez.

Stephanie Williams, az ENSZ-főtitkár líbiai politikai ügyeiért felelős helyettes különmegbízottja azt mondta, megtiszteltetés számára, hogy tanúja lehetett ennek a történelmi pillanatnak. Arabul elmondott beszédében hangsúlyozta, gratulál a résztvevőknek az elért eredményhez.

A kőolajban gazdag Líbia 2011-ben süllyedt káoszba, miután a NATO támogatását élvező fegyveres felkelők elűzték a hatalomból és meggyilkolták Moammer Kadhafi diktátort. Az ország azóta lényegében két részre szakadt: a nyugati országrészt és benne a fővárost, Tripolit a nemzetközi közösség által elismert egységkormány irányítja. A keleti országrészt a bengázi katonai akadémián végzett Halífa Haftar tábornok ellenőrzi. Mindkét felet különböző országok támogatták eddigi harcaikban.

A felek az elmúlt hetekben Genfben ültek össze, hogy megállapodjanak a tartós fegyverszünet feltételeiről. Erről Williams úgy fogalmazott,

„hosszú és nehéz út vezetett idáig. A született eredmény elérését a (felek) hazaszeretete tette lehetővé”.

A különmegbízott később a sajtónak azt mondta, hogy átfogó és állandó, azonnal hatályos nemzeti megállapodás született. Ennek együtt kell járnia azzal, hogy távoznak az országból a zsoldosok, külföldi harcosok.

Stoltenberg: A fegyverszünet betartása az egyetlen út a béke megteremtéséreA NATO arra szólítja fel a szemben álló feleket, hogy tartsák tiszteletben és hajtsák végre a fegyverszünetről pénteken született megállapodást, ugyanis ez az egyetlen út az ország békéjének megteremtésére – jelentette ki a NATO főtitkára Brüsszelben, a tagországok védelmi minisztereinek kétnapos online tanácskozását követően pénteken. Jens Stoltenberg sajttájékoztatóján hangsúlyozta, a fegyverszünetről született megállapodás a jó irányba tett első lépést jelenti, ezért is fontos, hogy minden résztvevő fél tiszteltben tartsa azt. Az eddigi tapasztalatok ugyanis azt mutatják, a kijelentéseket nem mindig követik tettek – emlékeztetett. Noha a NATO nincs jelen Líbiában, támogatja az ENSZ erőfeszítéseit a béketeremtés érdekében – tette hozzá. 

Bojko Boriszov egy koronavírussal fertőzött kollégájával találkozott.