tüntetések;Thaiföld;Bangkok;

- Feloldották a rendkívüli állapotot Bangkokban

A döntést nem sokkal Prajuth Csan-Ocsa miniszterelnöknek az állami médiában sugárzott, előre rögzített beszéde után közölték. A tüntetések a beszéd alatt is zajlottak a fővárosban, mintegy 7000 ember vonult utcára.

A thaiföldi kormány csütörtökön feloldotta Bangkokban a rendkívüli állapotot, amelyet a kormányellenes tüntetéseket követően vezetett be.

A helyi idő szerint délben életbe is lépett döntést nem sokkal Prajuth Csan-Ocsa miniszterelnöknek az állami médiában sugárzott, előre rögzített beszéde után közölték.

A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy a belpolitikai vitákat a parlamentben kell rendezni, és felszólított mindenkit, hogy tartsa be a törvényeket.

Helyszíni beszámolók szerint

a tüntetések a beszéd alatt is zajlottak a fővárosban, mintegy 7000 ember vonult utcára, akik Prajuth Csan-Ocsa lemondását és a demonstrációkon őrizetbe vett társaik elengedését követelték.

A thai parlament október 26-27-én rendkívüli ülést tart, amelyen várhatóan nemcsak a válságrendezés lehetőségeit vitatják majd meg, de alkotmánymódosításokról is szó lesz.

A thaiföldi kormány október 15-én hozott rendkívüli intézkedéseket, egyebek közt betiltotta a négy főnél népesebb politikai összejöveteleket, ami azután emberek tízezreit késztette utcai tüntetésekre. Emellett megtiltották a félelemkeltésre, az ország biztonságának, békéjének és közrendjének megzavarására alkalmas hírek közlését is, a rendőrség pedig az intézkedésekkel összhangban nyomozást indított négy sajtóorgánumban és a tüntetők Facebook-csoportjában megjelent tartalmak miatt.

Bár a Prajuth lemondását és a király hatalmi jogkörének korlátozását követelő demonstrációk már három hónapja folynak, az utóbbi pár nap megmozdulásai a legnépesebbek. Bangkok mellett tüntetéseket jelentettek más városokból is.

Mint megírtuk, mindenképpen új jelenség, hogy az általában hagyománytisztelőnek tartott Thaiföldön ilyen tekintélyes mozgalom jött létre az uralkodó ellen. Bár a tüntetők között a fiatalok dominálnak és a monarchiával egyre elégedetlenebb a lakosság, az is igaz, hogy a társadalom megosztott a kérdésben. „A megmozdulások stílusa teljesen új, ilyenre még nem volt példa. Azt jelzi, hogy egy új, jobb politikát óhajtó generáció született” – vélekedett Kevin Hewison, az Észak-karolinai Egyetem (Chapel Hill) professzora a Bild című német lapban. A tüntetéseknek szerinte nem a monarchiával való leszámolás a céljuk, hanem az, hogy korlátozzák az uralkodó jogait, anyagi lehetőségeit. 

Belarusz már a harmadik hónapja forrong. A rezsim a rendőri erőszakra támaszkodik, de az informatikusok lázadása ellen ez sem segít.