Nagy-Britannia;pulyka;karantén;koronavírus;

- Nem lesz elég karácsonyi pulyka a briteknek, ha nem engedik el a közép- és kelet-európaiak karanténkötelezettségét

A Brit Baromfitanács jelezte, hogy a brit pulykatenyésztők erőteljesen rá vannak utalva a külföldi idénymunkásokra, mivel nincs elég megfelelő képesítésű hazai munkavállaló ezen a szakterületen.

A brit baromfitenyésztők üzleti szervezete szerint sürgősen mentesíteni kell a koronavírus-járvány miatt életbe léptetett nagy-britanniai karanténkötelezettség alól a közép- és kelet-európai EU-országokból, köztük Magyarországról érkező idénymunkásokat, mert nélkülük veszélybe kerülhet a britek hagyományos karácsonyi pulykaebédje.

A Brit Baromfitanács szerda este közzétett felhívásában azt javasolja, hogy a brit kormány legalább ezer magyar, lengyel, román, bolgár, szlovák, cseh és szlovén idénymunkást mentesítsen az idei karácsonyi szezonra a külföldről beutazók számára két hétig kötelező elkülönítés alól.

A testület szerint a brit pulykatenyésztők erőteljesen rá vannak utalva az olyan szakképzett és hatósági engedéllyel bíró uniós munkavállalókra, akiknek gyakorlatuk van a pulykafarmokon végzett munkában, a vágásban és a húsfeldolgozásban, mivel nincs elég megfelelő képesítésű hazai munkavállaló ezen a szakterületen.

– Az ilyen szakképesítéseket igénylő munkahelyeket nem lehet a hazai munkaerőpiacról – még a munkanélküliek közül sem – betölteni hosszas képzési és toborzási időszak nélkül– áll a baromfitenyésztők szakmai szervezetének felhívásában.

A baromfitanács szerint a közép- és kelet-európai idénymunkások viszont nem lesznek hajlandók Nagy-Britanniába utazni, ha érkezésük után 14 napig elkülönítésben kell lenniük. A szakmai testület szerint Nagy-Britanniának sürgősen szüksége van a karácsonyi élelmiszerkínálatot biztosító „hősökre”, mert nélkülük összeomolhat az ellátás.

A brit kormány jelenleg 56, a koronavírus-fertőzés behurcolásának szempontjából alacsony kockázatúnak ítélt országból és területről engedélyezi a beutazást karanténkötelezettség nélkül, de ezeknek az országoknak a listáján a közép- és kelet-európai térségből már csak a három balti köztársaság szerepel.

A karanténmenetesített országok között eredetileg Magyarország is helyet kapott, de szeptember 12-én lekerült erről a listáról, és azóta a Magyarországról Nagy-Britanniába utazóknak is 14 napot elkülönítésben kell tölteniük.

A brit kormány időközben Csehországot, Szlovéniát és Lengyelországot is kivette azoknak az országoknak a csoportjából, amelyekből elkülönítési kötelem nélkül be lehet utazni Nagy-Britanniába, Bulgária, Románia és Szlovákia pedig soha nem is került fel erre a listára.

Szerdán egyébként minden eddiginél több, csaknem 27 ezer új koronavírus-fertőzöttet azonosítottak Nagy-Britanniában. A brit egészségügyi minisztérium tájékoztatása szerint az ország egészében a szerda estével zárult 24 órában 26 688 fertőzöttet szűrtek ki. Ez az eddigi legmagasabb, tesztekkel kimutatott napi fertőzésszám a nagy-britanniai koronavírus-járvány kezdete óta. 

Csehországban, Szlovákiában és Lengyelországban is esik a kormányzó pártok népszerűsége. A feladat nehéz: egyszerre kellene talpon tartani a gazdaságot és visszaszorítani a koronavírust.