Áhítatos arckifejezés, kézben tartott feszület, kenetes szavak. Ismerős? Igen, Magyarország leghíresebb rénszarvasvadászáról beszélek, aki nemrégiben a KDNP Önkormányzati Tanácsának ülését követő sajtótájékoztatón oktatta ki Brüsszelt kereszténydemokráciából. Semjén Zsolt nyilvánvalóan az Európai Bizottságnak az Orbán-kabinetet elmarasztaló jelentésére reagált, amikor sületlenségeket hordott össze a szóban forgó győri esemény alkalmával. Megtudhattuk tőle többek között azt, hogy „az EU bűnben él, de nem bűnben fogant”. A miniszterelnök-helyettes kifejtette továbbá azon meggyőződését, hogy a magyar kormánypártok küldetése az Uniót visszaterelni „az alapító atyák örökségéhez, a keresztény civilizációhoz, a nemzetek szuverenitásához és a család örökségéhez”.
Semjén jól tudja, hogy az Európai Szén-és Acélközösséget, illetve később a gazdasági közösséget kereszténydemokrata politikusok hozták létre: a Benelux-államok vezetői mellett a francia Robert Schuman, a német Konrad Adenauer és az olasz Alcide De Gasperi. 1950. május 9-én hozták nyilvánosságra a Schuman-nyilatkozatot, mely a két világháború tapasztalataiból kiindulva egy nemzetek feletti demokratikus intézmény elveit fektette le, vagyis az európai béke és együttműködés érdekében igenis bizonyos keretek közé szorította a Semjén által Győrben emlegetett nemzeti szuverenitást. De már egy esztendővel korábban, az Európa Tanács létrehozásakor hitet tett ugyanez a Robert Schuman az emberi jogok és alapvető szabadságok elvei mellett. Nyilvánvaló, hogy az EU alapító atyái a kereszténydemokráciával összeegyeztethetetlennek tartották a sajtószabadság felszámolását, az állami korrupciót, a demokratikus fékek és ellensúlyok kiiktatását, a háborús övezetekből menekülők kriminalizálását. Vagyis mindazt, amit nemcsak független civil szervezetek, hanem európai intézmények is az Orbán-kormány számlájára írnak napjainkban.
Érdemes összevetni Semjén zagyvaságait azzal, amit Recep Tayyip Erdogan mondott ugyancsak az Európai Unióról nemrégiben. Brüsszel tudniillik tagállamainak pártjára állt egy nemzetközi tengerjogi vitában Ankarával szemben, mire a sértett török autokrata sietett kijelenteni, hogy az EU „hatástalan, vízió nélküli, sekélyes szervezetté vált”. Erdogan ugyanúgy az európai értékközösségben látja piszkos kis játszmáinak akadályát, akárcsak idehaza Orbán Viktor. Egyikük időről időre menekültáradattal próbálja zsarolni Brüsszelt, a másik imposztor a hétéves költségvetés elfogadásának vétóját helyezi kilátásba, ha köreit zavarják holmi jogállamisági feltételrendszerrel. Új elem az utóbbi történetben, hogy a rendszere kiéheztetésétől rettegő Orbán a jelek szerint megbízta hivatásos farizeusait: gyártsanak ideológiát az uniós vezetők ellen folytatott „szabadságharcához”. E megélhetési keresztények persze már régen szögre akasztották lelkiismeretüket. Mégis ajánlom figyelmükbe, amit Jézus Krisztus mondott a farizeusokról: „Így ti is kívülről ugyan igaznak látszotok az emberek előtt, de belül tele vagytok képmutatással és gonoszsággal.” (Mt 23,28)
A szerző publicista