Oroszország;templom;1956-os forradalom;székesegyház;

- „56”-ról is megemlékezik az új, meglehetősen bizarr orosz katedrális

Bár a legtöbb mozaik a Nagy Honvédő Háborúról szól, vitatottabb katonai akciók is helyet kaptak a kubinkai székesegyházban.

A koronavírus-járvány miatt elhalasztva, júniusban szentelték fel az orosz hadsereg főtemplomának szánt székesegyházat, amely a moszkvai agglomerációban, a tankmúzeumáról híres Kubinka településen áll – írta a 444.hu.

A templom, amelyet Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter még évekkel ezelőtt álmodott meg, az orosz hadsereg nagy ütközeteinek állít emléket, és bár a legtöbb mozaik a Nagy Honvédő Háborúról, azaz a II. világháborúról szól, a templom díszítőelemei fejet hajtanak olyan vitatottabb katonai akciók előtt is, mint az 1956-os magyarországi forradalom leverése, a 1968-as prágai tavasz vérbefojtása, az afganisztáni háború, a 2008-as grúziai konfliktus vagy a Krím-félsziget 2014-es elcsatolása Ukrajnától. Az utóbbiról szóló mozaikot, amelyen Putyin és Sojgu is szerepel, heves kritikák érték, így le is cserélték.

A 95 méter magas templom militarizmust és vallást vegyítő szimbolikája egyházi oldalról is kapott kritikákat, a legtöbbet azért, mert tele van az egyház és a papság ellen lejáratókampányok és koncepciós perek százait indító szovjet rendszer szimbólumaival. Sojgu és a katedrális többi védelmezője szerint azonban a templom az orosz fegyveres erők sikerei és hőstettei előtt tiszteleg, és a fontos győzelmek közül sokat a szovjet időkben arattak, ráadásul a katonák többsége vallásos volt.

A közeli Klin püspöke, az orosz ortodox egyház, valamint a fegyveres erők közti együttműködést koordináló egyházi részleg vezetője szerint a templom fő üzenete, hogy az orosz fegyveres erők Istentől és a mennybéli szentektől kaptak és kapnak segítséget a harcaik során. 

Asbestos lakóinak többsége a Val-des-Sources (Források völgye) nevet választotta, a polgármester reméli, decemberben hivatalosan is átnevezik a települést.