Csehország;Andrej Babis;koronavírus;

- Példátlan bizalomvesztés Csehországban, Babis egyre kevésbé ura a helyzetnek

Sosem látott válság fenyeget Csehországban a koronavírus-járvány tombolása miatt.

Prága 1993-as függetlensége óta nem volt olyan válságban a cseh állam, mint most. Miközben a kabinet a koronavírus-járvány első hullámában kiválóan teljesített, most súlyos vereségre áll a Covid-19-cel szembeni küzdelemben, s a kormány is egyre tehetetlenebb. Elképzelhető, hogy – hiába a gazdaság miatti aggodalom – az országban ismét teljes zárlatot kell bevezetni. Jan Hamácek kormányfőhelyettes, a szociáldemokraták elnöke úgy vélte, komoly hiba volt az iskolák megnyitása, mert az oktatási intézmények váltak a járvány gócpontjaivá. Az országban múlt héten rendelték el az átállást a digitális oktatásra, november elejéig maradnak zárva az iskolák, ám kétséges, hogy az intézkedés nyomán valóban csökkenni fog-e a fertőzések száma.

Az adatok valóban ijesztőek, hétvégén először észleltek 24 óra alatt tízezernél több megbetegedést, így az utolsó két hét átlagában 100 ezer lakosra 770,5 új fertőzés jutott, így e tekintetben az ország az Európai Unió listavezetőjévé vált. A kormány folyamatosan szigorít, ám meg kell küzdenie a korlátozások ellen tiltakozó futballhuligánokkal is, akik vasárnap összecsaptak a rendőrökkel, törtek-zúztak. A rendfenntartók igen keményen válaszoltak, amivel az Idnes portáljának internetes felmérése szerint a túlnyomó többség egyet is értett.

Ettől függetlenül az igen rossz válságkezelés láttán egyre kevésbé tartják szavahihetőnek Andrej Babis kormányfőt. Helyettese, Hamácek ugyan abban bízik, hogy a kormány új intézkedéseivel 30-40 százalékkal csökkenthető a fertőzések aránya, ám annyi gócpont alakult ki, hogy ez egyelőre túlságosan is derűlátó jóslatnak tűnik. Arra számít, hogy ez a hét különösen kritikus lesz, különösen a szerdától péntekig terjedő időszak, szerinte ekkor dől el, sikerül-e megfékezni a járvány tombolását. 

Babis és pártja, az Ano népszerűsége folyamatosan csökken. Ennek nem csak a fertőzések magas száma lehet az oka, hanem az is, hogy rosszul fogadták az emberek: nemrégiben épp a legkritikusabb helyzetben vált meg a kormányfő egészségügyi miniszterétől, Adam Vojtechtől, aki már augusztusban figyelmeztetett a közelgő veszélyre, ám a kormányfő nem hallgatott rá és nem volt hajlandó szigorítani a maszkviselés szabályain.

Jellemző, hogy a megkérdezetteknek már mindössze 36 százaléka bízik Andrej Babisban, a koronavírussal kapcsolatos válságkezelését illetően, derült ki a Kantar ügynökség hétvégén közzétett felméréséből. A legtöbben a virológus szakembereknek hisznek, a megkérdezettek 69 százaléka ad az ő véleményükre. Az újonnan kinevezett egészségügyi minisztert, Roman Prymulát a megkérdezettek 52 százaléka tartja szavahihetőnek. Ennek két oka lehet. Egyrészt elismert virológus hírében áll, másrészt a szigorításokat követelők közé tartozik. Csehországban a döntéshozatal folyamatából nem szorították ki a szakembereket a még nagyobb gazdasági visszaeséstől való aggodalom ellenére sem. A kormányfő megítélését illetően természetesen nagy a különbség az ellenzéki és a kormánypárti szavazók között. Míg az Ano pártot támogatók 88 százaléka hisz a miniszterelnöknek, az ellenzékre voksolóknál ez az arány mindössze 15 százalék.

Elképzelhető azonban, hogy a következő hetekben tovább csökken a miniszterelnökbe vetett bizalom, hiszen ha ilyen mértékben emelkedik a kórházi kezelésre szorulók száma, néhány héten belül összeomlás fenyegeti az egészségügyi intézményeket, hiszen a fertőzöttek 3-4 százaléka szorul kórházi kezelésre. Jelenleg nem is az eszközök hiánya okozza a legnagyobb gondot, hanem az, hogy nincs elég szakember. A Cseh Orvosi Kamara elnöke, Milan Kubek, múlt héten az interneten kongatta meg a vészharangot. Hétvégén aztán azt közölte, felhívására 16 külföldi orvos jelentkezett. Kérdés, hogy ez mire lesz elég.

Új-Zéland kormányfője nem csak a kannabisz fogyasztásról nem hazudott, de együttérző volt, amikor kellett, és a járványhelyzetet is remekül kezelte.