Art Market Budapest;

- Rendszerváltás a vásáron: jön az Art Market

Közép- és Kelet-Európa elsőszámú nemzetközi kortárs képzőművészeti vására érkezik Budapestre.

Tizedszer nyílik meg Közép- és Kelet-Európa elsőszámú nemzetközi kortárs képzőművészeti vására, az Art Market Budapest október 22 és 25 között. A művészeti seregszemle idén a régió és főként Magyarország kortárs képzőművészetét középpontba helyező művészeti válogatással várja a látogatókat a Millenáris kiállítótereiben és parkjában. A szervezők kiemelt célja a járvány hatására kritikus helyzetbe került hazai művészeti közeg támogatása, és hogy felhívják a zömében magyarországi látogatók figyelmét a nemzetközi színvonalon tevékenykedő hazai sztárokra. 

A rendezvényen a piacon már bevezetett művészek mellett a fiatalabb alkotói generáció is bemutatkozik képzőművészeti egyetemek válogatásaival, a Derkovits Ösztöndíjasok bemutató kiállításával és a Fiatal Fotóművészek Szövetségének részvételével. Különleges szakmai csemege lesz a Kortárs Galériák Egyesülete által létrehozott központi kiállítási stand, ahol az egyesülethez tartozó galériák egy csoportja egyfajta „best of” összeállítással készül. A hazai választékot erősíti a fotóművészeti anyag is: bár a vásár fotószekcióját ezúttal nem önálló csarnokban rendezik meg, a hazai fotóművészet legjavát kiállítási standokon és az online térben is megtekintheti a közönség. Mivel idén a külföldi kiállítók egy része távolmaradásra kényszerül, digitális platformot is létrehoznak: az Art Market Budapest Virtual határokon átívelve kapcsolja össze a kiállítókat a műgyűjtők és művészetfogyasztók nemzetközi hálózatával.

A vásár kísérőeseményeként minden évben egy kiemelt téma köré rendezve jön létre művészeti program: 2020-ban az egykori szocialista blokk alkotói és művészeti szakemberek bevonásával 30 (thirty) FREE elnevezéssel a rendszerváltásról emlékeznek meg. Látható lesz a Kodály köröndön már bemutatott tárlat, a képző- és fotóművészek munkáit felvonultató Standby, és a Millenáris parkjában tekinthetjük meg a fenntarthatóság szellemiségében létrejött „collabyrinth” művészeti installációkból álló csoportos köztéri kiállítást. Valamint a rendezvény része a BE.MORE.CONTEMPORARY című kiállítás is, amelynek keretében októberben a JCDecaux hirdetési felületein kortárs műalkotásokról készült fotók jelennek meg: mások mellett Makai Mira Dalma, Botos Péter, Bukta Imre, Pintér Dia, Horváth Ádám, Hencze Tamás és Robitz Anikó munkáival Budapest központi terein találkozhatunk.

Köszönjük a támogatást! címmel az Innovációs és Technológiai Minisztérium Szemere utcai épülete elé szervezett demonstrációt a Színművészeti Hallgatói Önkormányzata, ahol a magyar színházi szakma elismert tagjai az egyetemfoglaló diákok ügyét támogató leveleket olvastak fel. Azért tiltakoztak, mert az ITM, az egyetemet fenntartó alapítvány alapítói jogainak gyakorlója másfél hónapja nem válaszol az egyetemi polgárok követeléseire.