;

WHO;gyógyszer;koronavírus;remdesivir;

- Kétli a remdesivir gyártója a WHO eredményeit

Az eddig jónak hitt gyógyszer alkalmazása most vitákat váltott ki.

Megkérdőjelezte a gyártó Gilead az ENSZ Egészségügyi Világszervezete (WHO) kutatásának eredményeit, amelyek szerint a remdesivir nevű szer nem segít az új koronavírus okozta betegség miatt kórházban ápoltakon.

A Gilead Sciences Inc. amerikai vállalat a Reuters hírügynökségnek elmondta, hogy szerinte a WHO-kutatás adatai „ellentmondásosak, elhamarkodottak”, korábbi kutatások pedig már igazolták a szer előnyös hatásait. 

Korábban a Népszava is beszámolt arról, hogy az Egészségügyi VilágSzervezet (WHO) egy 30 ország 11 ezer Covid-19 betegét vizsgáló tanulmány alapján azt közölte, alig vagy egyáltalán nem befolyásolja a koronavírussal kórházba került betegek halálozási kockázatát, és úgy tűnik, nem segíti a betegek gyorsabb felépülését a remdesivir hatóanyagú vírusellenes gyógyszer.

Ez a vírusellenes szer egyike azoknak, amelyeket Donald Trump amerikai elnök koronavírus-fertőzésének kezelésekor bevetettek. Korábbi kutatások azt mutatták ki, hogy csökkenti a felgyógyulási időt.

A WHO több mint 30 ország 11 266 felnőtt páciense részvételével végezte a kutatást. A kapott bizonyítékok meggyőzőek voltak – közölte a világszervezet. 

A Gilead szerint a remdesivir más vizsgálatai – köztük az is, amely 1062 páciens részvételével placebóval hasonlította össze a szert – kimutatták, hogy a kezelés csökkenti a Covid-19-ből való felépülés idejét. 

„A WHO nyilvánosságra hozott adatai nem következetesek, miközben több, véletlenszerűen válogatott résztvevővel, kontrollcsoportokkal végzett, szakértők ellenőrizte tudományos lapokban közölt tanulmányok erős bizonyítékai támasztják alá a rendesivir klinikai hatásosságát”

– mondta el a társaság.

A Gilead szerint nem világos, hogy lehet-e perdöntő következtetést levonni a WHO-kutatásból, mivel „különbségek” voltak abban, ahogy az egyes helyszíneken a teszteket végezték, valamint a pácienssek között, akik a szert kapták.

Áprilisban Anthony Fauci, az Egyesült Államok vezető infektológusa azt jósolta, a remdesivir lesz „a szabványkezelés”.

A gyógyszerkutató vállalatok megfeszített tempóban keresik a Covid-19 gyógymódját. Az új koronavírus okozta világjárvány eddig csaknem 1,1 millió ember halálát okozta, az igazolt fertőzöttek száma majdnem 39 millió a Johns Hopkins Egyetem adatösszesítő portálja szerint.

A remdesivirt az emberi testnedvekkel terjedő, lázt, vérzést, hányást és hasmenést okozó ebola kezelésére fejlesztették ki.

A WHO Solidarity tesztsorozata más hatóanyagokat is megvizsgált (a hidroxiklorokint, a lopinavir/ritonavir AIDS-ellenes szereket és az interferont), és azt állapította meg, hogy alig volt hatásuk a betegek túlélésére és a kórházi kezelés idejének csökkentésére.

A kutatási eredményeket a medRxiv szerverre töltötték fel, még ellenőrzésre várnak. 

A Gilead azért nevezte elhamarkodottnak a Solidarity-kutatás eredményeit, mert tudósok még nem ellenőrizték őket.

Az Egyesült Államok élelmiszer- és gyógyszerbiztonsági hatósága (FDA) május elsején sürgősségi használati engedélyt adott ki a remdesivirre, amelyet a világ számos más országban is engedélyeztek.

A Solidarity-kutatás hidroxiklorokin- és lopinavir/ritonavir-vizsgálatait júniusban leállították, mert hatástalannak bizonyultak, a Gilead gyógyszerének – a remdesivirnek – és az interferonnak a vizsgálata azonban tovább folyt több mint 30 ország több mint 500 kórházában. 

Hirdoxiklorokin. Már korábban is kiderült, hogy nem válik be koronavírus ellen.

Pénteken a WHO reagált a Gilead közleményére, amelyben a cég a Solidarity módszertanát kritizálta.

„Az eredmény megbízható, ne hagyjuk, hogy mást állítsanak, mert lesznek, akik megpróbálják. A remdesivir bármiféle jótékony hatása valószínűleg a véletlen műve” – mondta újságíróknak Richard Peto független statisztikus, akit a Solidarity eredményeinek kiértékelésére kért fel a WHO.

Az ügyben a terrorellenes ügyészség indított vizsgálatot.