légszennyezettség;koronavírus;

- Csökkentheti a légszennyezettség a koronavírusos betegség túlélési esélyét

Ezt 3100 amerikai megye adatai alapján igazolta egy tanulmány.

Nagyobb eséllyel válik súlyos lefolyásúvá, illetve okozhat halált a Covid-19 betegség, ha a fertőzött környezetének levegőjében veszélyes anyagok fordulnak elő – derült ki a ProPublica és a State University of New York College of Environmental Science and Forestra által végzett kutatásból. A Journal of Environmental Research Letters-ben megjelent tanulmány 3100 amerikai megye adatai alapján azt igazolta, hogy a légszennyezettség mértéke szoros összefüggést mutatott a koronavírus miatti halálozással – írta az Orvostovábbképző Szemle Online

Már korábban is igazolták, hogy az asztma, de a légzőszerveket megtámadó vírusok okozta halálozás és a légszennyezés között van összefüggés. A feltételezések szerint a levegőbe került szennyezőanyagok megakadályozzák a szervezet immunrendszerét abban, hogy meg tudja különböztetni a veszélytelen allergéneket a veszélyes részecskéktől, például a vírusoktól. Az amerikai Centers for Disease Control and Prevention szerint Covid-19 fertőzés súlyos következményeinek kockázata jóval nagyobb az asztmás betegek esetén.

„A légszennyezés növeli a vírusos, vagy bakteriális megfertőződés valószínűségét, és a fertőzés súlyosságát” – mondta Michael Brauer, az University of British Columbia kutatója.

A tanulmány azt is megállapította, a légszennyezés maradandó egészségkárosodást képes okozni, akkor is, ha a belélegzett levegő a megfertőződéskor tisztább, mert a tartós légszennyezettség hatása maradandó. „Egyes esetekben a tüdő, az agy, a szív légszennyezés miatti károsodása visszafordíthatatlan. A hosszas szennyezés által okozott károsodásokat még a hónapokig, vagy évekig tartó tiszta levegő belégzése sem csökkenti” – mondta Vijay Limaye, a Natural Resources Defense Council’s Science Center tudósa.

A Nature Communication című folyóiratban megjelent nemzetközi tanulmány szerint a járvány első hullámában, amikor leállt az élet, 16,9 százalékkal csökkent a szén-dioxid-kibocsátás, különösen a közlekedés miatti. A szakértők szerint annak, ha alacsony szinten maradna a kibocsátás, csak minimális hatása lenne a szén-dioxid hosszútávú koncentrációjára a légkörben. Megírtuk azt is, egy kutatás szerint a világjárvány megfékezésére hozott korlátozások miatt csökkent a légszennyezés, ez több tízezer idő előtti halálozást előzhetett meg Európában és Kínában.  

A világ a legnagyobb átfogó epidemiológiai tanulmánya szerint a magas vérnyomás és vércukorszint, az elhízás globális terjedése kritikus szerepet játszott abban, hogy már több mint egymillió fölött jár a koronavírus-járvány áldozatainak száma.