lezárás;válóper;Polt Péter;Mészáros Lőrinc;

- A rendőrség vizsgálhatja ki, miért tették sajtómentes övezetté a bíróságot Mészáros Lőrinc válóperén

Bírósági alkalmazottak tartották kint az újságírókat, míg Orbán Viktor jóbarátja besétált az épületbe.

Hermetikusan lezárták Mészáros Lőrinc válóperének tárgyalása idején, szeptember 16-án a Budai Központi Kerületi Bíróság épületét, a blokádban pedig nem csak a multimilliárdos esernyőkkel hadakozó testőr csapata, de a bíróság munkatársai is részt vettek.

Elmenniük is tilos volt

A 444.hu számolt be róla részletesen, hogy bírósági alkalmazottaknak megtiltották a sajtómunkatársak épületbe történő beléptetését – ám az újságírók abszurd módon elhagyni sem tudták a bíróság területét, mert ahhoz be kellett volna fizetniük a parkolási díjat, amire csak az intézmény épületében volt mód.

Magánszemély miatt lett VIP-szektor a bíróságból?

Az ügy kapcsán a DK-s Arató Gergely fordult Polt Péter legfőbb ügyészhez:  mint megjegyezte, sajtóhírek szerint a be -és kiléptetést még a bíróságon dolgozó hivatalos személyek és az idézettek számára is megtiltották.

A DK-s politikus szerint, ha mindez igaz, akkor több, jogállamban megengedhetetlen jogsértés is történt.

Ebben az esetben ugyanis egy magánszemély érdekeiben kellett lezárni a bírósági épületet; Mészáros pedig következetesen ragaszkodik magánszemély státuszához, még akkor is, ha a válásukról az állami hírügynökségen keresztül számol be éppen. 

„ Adott esetben ez a cselekménysor sérti az Alaptörvény XXVII. cikkében rögzített mozgásszabadság, vagyis a szabad mozgás és a tartózkodási hely szabad megválasztásának alapelvét, továbbá felvetheti a Btk. 194. §-ában szabályozott személyi szabadság megsértése bűncselekmény elkövetésének gyanúját is” - fejtegette Arató, hozzátéve, hogy ha a korlátozást hivatalos személyek rendelték, el az felvetheti a hivatali visszaélés lehetőségét is.

Polt Péter erre jelezte, hogy feljelentésnek tekinti az ellenzéki politikus levelét, és továbbítja az illetékes Budapesti Rendőr-főkapitánysághoz, döntsék el ők, hogy felmerül-e bűncselekmény vagy bűncselekmények gyanúja a vázolt esetben.

A testület szerint nem Mészáros, hanem a járvány miatt zárultak az ajtók

A labda tehát most a BRFK térfelén pattog, ám nem kizárt, hogy bűncselekmény hiányában fogják visszautasítani a feljelentést.

Az esetről ugyanis a Budai Központi Kerületi Bíróság is beszámolt, a saját perspektívájából:

szerintük nem Mészáros Lőrinc, hanem a járványhelyzet miatt kellett korlátozni a látogatók belépését.

HírKlikknek témában küldött válaszukban írták, az említett napon is részt lehetett venni a nyílt tárgyalásokon - ám csak előzetes regisztráció után, a fertőzésveszély miatt ugyanis csak korlátozott számban engedtek be érdeklődőket a tárgyalótermekbe. Mészáros Lőrinc válópere ugyanakkor zárt tárgyaláson zajlott, ide tehát ezért sem léphettek be újságírók.

Rengeteg pénz érkezett a „30 éve szabadon” emlékévre, az alapítvány hallgat a forrás felhasználásáról.