angol foci;Premier Leauge;

- Angol fociklubok tűnhetnek el a süllyesztőben

A pandémia miatt végveszélybe került néhány alsóbb osztályú csapat, melyektől időnként csiszolatlan gyémántokat vásárolnak a Premier League-klubjai. Szóval a vészhelyzet jelentette felelősség közös.

A koronavírus-járvány miatti leállások számos gazdasági szektorra, többek között az élsportra is súlyos csapást mért, ahol az állam nem avatkozott be, ott akár végzeteset is. Az e-sport hatalmasat profitált belőle hiszen a home office magával hozta az otthon töltött idő duplázódását, s a megnövekedett szabadidő órási hasznot termelt, s termel most, a lazítást követően is a játékok gyártói számára.

A nemzetközi labdarúgó hírekbe a pandémia kitörése után pár héttel bekerült a szlovák MSK Zilina, vagyis a zsolnai labdarúgócsapat megszűnése. A klub rögtön márciusban csődöt jelentett, s ennek legfőbb oka az volt, hogy a csapatot birtokló gazdasági társaság legfontosabb bevételi tétele a játékoseladás volt. Mivel a bajnokságot is szüneteltették, nemhogy meccsnapi bevételre vagy a merchandisingból származó eurókra nem számíthatott a klub, de a játékosok értékesítésére sem maradt esély, így a cég vezetői lekapcsolták a kandelábereket, s becsukták a kapt maguk után.

A radikális lépés egyedinek tűnik a piacon, ám a közeljövő több hasonló csődöt ígér. A Leyton Orient az angol negyedosztályban, vagyis a League Two-ban szerepel, elnökét Nigel Travis-nek hívják. 

A BBC a minap idézett tőle: a sportvezető úgy látja, 5-6 héten belül több angol klub is el fog tűnni, ugyanis a vírus okozta helyzetet önerőből képtelenek lesznek túlélni.

A meccsekre nem járhatnak nézők, akik így nem költenek jegyre, sörre, perecre, szurkolói sálra. Így viszont még a fizetések alapos megvágásával sem lehet kitermelni a túléléshez szükséges összeget.

A harmad vagy negyedosztályú klubok megszűnése nem csak a helyieknek fájna. Egyrészt olyan nagy múltú csapatokról beszélünk, mint a League One-ba zuhanó Wimbledon, Ipswich Town vagy Wigan. Másrészt ezekből a csapatokból fillérekért kerülhetnek a világszínpadot jelentő Premier League-be a csiszolatlan gyémántok. Elég, ha csak az ötödosztályú Fleetwood Townból a későbbi PL-bajnok Leicesterbe igazoló angol válogatott csatárra, James Vardyra gondolunk. (Vardy 2012-ben igazolt az akkor még másodosztályú klubba.)

Mentőöv

Az alsó osztályú csapatok megmentésére tervet dolgozott ki két Premier League-óriás, a Manchester United és a Liverpool. A PL 18 csapatosra szűkítése, a Community Shield eltörlése mellett a javaslatuk szerint jövőre már nem szerepelnének első osztályú csapatok a Ligakupában – így több pénz jutna az alsóbb régiós csapatoknak –, az Angol Labdarúgóliga (EFL) által szervezet másod-, harmad- és negyedosztályú klubok kapnának egy 250 millió fontos gyorssegélyt (ez demokratikus elosztás esetén 2,7 millió font lenne csapatonként), illetve a Premier League átadná a tévés jogdíjakból származó bevétele negyedét az EFL-nek.

Ez utóbbi egészen vastag szelet lenne az újraálmodott tortából. A PL tavaly 9,2 milliárd fontért tudta értékesíteni a mérkőzéseit a tévéknek, vagyis az EFL-hez 2,3 milliárdot vágnának hozzá, ha az MU és a Liverpool javaslatára rábólintana a többi élklub. Na ez az, ami még hiányzik, pedig az érintett klubok jelentős része a pandémia előtt is veszteségesen működött, úgyhogy nem túlzás azt állítani, néhányuknak tényleg csak pár hete van hátra, ha nem találnak valódi mentőövet. A Premier League csapatok első körben elutasították az MU és a Pool javaslatát.

A legendás ferencvárosi labdarúgó 70 éves volt.