;

elbocsátások;bevételkiesés;Magyar Fürdőszövetség;koronavírus;

- Válságba kerültek a magyar fürdők, ezreket kell elbocsátani

Tízmilliárdokat kér az ágazatnak a kormánytól a járvány miatt kiesett bevételek pótlására a szakmai szövetség.

Válságban vannak a magyarországi fürdők; a koronavírus-járvány miatt a vendégek elmaradása eddig legalább 50 százalékos bevételkiesést okozott az idén, emiatt országszerte csaknem ötezer dolgozó elbocsátására kényszerülnek a cégek 2021 márciusáig – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján Boros László Attila, a Magyar Fürdőszövetség elnöke.

Elmondta, hogy a fürdők több mint 76 százaléka saját erőből nem képes túlélni a válságot 2021 tavaszáig, mert a járvány első hullámában a tavaszi korlátozások alatt felélték végső tartalékaikat.

A magyarországi fürdők forgalma a nyáron csaknem 20 százalékkal esett vissza az egy évvel korábbihoz képest.

A létesítmények zöme önkormányzati tulajdonú, a fürdőüzemeltetők átlagos adósságállománya pedig 453 millió forint. Az idén ősszel elkezdődtek a leépítések.

A legfrissebb reprezentatív ágazati kutatás szerint tavaly októberhez képest a fürdők 26,3 százalékos létszámcsökkentést terveznek 2021 márciusáig, ami országszerte legalább 4700 munkahely megszűnését jelenti, miközben a fürdők háromnegyede már eddig is a dolgozók részmunkaidős foglalkoztatására kényszerült.  

A kormánytól – ágazatmentő beavatkozásként – egy 35 milliárd forintos vissza nem térítendő likviditási alapot kérnek az ágazatban eddig kiesett és a jövőben kieső bevételek részbeni pótlására, továbbá a munkahelyek megtartásáért.

A korábban a turizmus egyik motorját jelentő ágazat 18 ezer munkavállalót foglalkoztat, 214 turisztikailag kiemelt fürdő forgalma átlagosan évi 95-100 milliárd forintot tesz ki.

A Demokratikus Koalíció Novák Katalinhoz fordul, hogy megtudja: uniós pénzből vagy hazai forrásból segítik-e a magyar családok otthonfelújítását.