Bioritmus;D-vitamin;D-vitaminhiány;koronavírus;

- Csökkentheti a halálozás kockázatát a D-vitamin

Újabb kutatás igazolta a fényvitamin koronavírus ellen is működő jótékony hatásait.

Az, hogy a D-vitamin hiánya „segít” a kórokozóknak, nem újdonság. Arról is sokat lehetett olvasni – lapunkban is –, hogy a vitaminhiányos állapot növeli a koronavírus-fertőzés kockázatát és akár a betegség lefolyásának súlyossá válásában is van szerepe. Mint megírtuk, egy májusban közzétett kutatás szerint a napfény hatására a szervezetben termelő vitamin enyhítheti a Covid-19 betegség lefolyását és azokban az országokban, ahol alacsonyabb a D-vitamin szintje, nagyobb a halálozás aránya.

Szeptember elején publikálták David Meltzer, a Chicagói Egyetem professzorának kutatási eredményeit, amely bebizonyította, hogy a megfelelő mennyiségben szedett D-vitamin csökkentheti a koronavírus-fertőzés esélyét. A hónap végén a Bostoni Egyetem kutatója, Michael Holick nevével fémjelzett tanulmány szerint a májban aktív hormonná alakuló D-vitamin a betegség szövődményeinek kialakulását és a halálozási arányt is a felére csökkenti. A legújabb eredményei szerint a megfelelő mennyiségben és módon szedett D-vitamin több mint 70 százalékkal csökkenti a megfertőződés és a halálozás esélyét – írta az Index.

A korábbiakhoz hasonlóan a tudósok azt vizsgálták, milyen összefüggés van a Covid-19 halálozási aránya és a D3-vitamin szintje között. 374 beteg adatait elemezve arra jutottak, hogy ha akiknek a vérében ez meghaladta az 50 nanogramm/milliliter szintet, 72,3 százalékkal kisebb eséllyel haltak meg a betegségben, mint azok akik D-vitaminhiányban szenvedtek. 

Mint megírtuk, Magyarországon 

tízből kilenc ember D-vitaminhiányos.

Az állapot legnagyobb veszélye, hogy szinte minden betegség kockázatát növeli, kiszolgáltatottá válik az immunrendszer, fokozódik a csontok törékenysége, romlik a szív- és érrendszer működése, nő a depresszióra való hajlam. Hiánya esetén fokozott az izzadás, legyengül az immunrendszer, állandósul a fáradtságérzés, megterhelőbb a stressz.

Mennyi a megfelelő?

Arról, hogy mit jelent a D-vitamin megfelelő mennyiségű adagolása, megoszlanak a vélemények. A szükséges mennyiség egyénfüggő, befolyásolja a földrajzi elhelyezkedés, az életkor, valamint az anyagcsere-állapot is. Mint korábban lapunknak Szabó Gál Bence vitaminfejlesztő szakember elmondta, az optimális bevitel mértéke függ az A-, a K1- és K2-vitamin, valamint a magnézium ellátottságtól is. Ha ezek szintje megfelelő, akkor a kevesebb D3-vitamin is jobban is hasznosul. 

A szakember szerint általánosságban 4-10 ezer NE közötti D3-vitamint érdemes szedni, télen, túlsúly, valamint 60 év felett a többet. A túladagolásához hónapokon keresztül extrém dózisban kellene bevinni, de voltak olyan vizsgálatok is, amelyek szerint még a fél éven keresztül szedett 100 ezer NE sem borítja fel a vér kálcium háztartását. Célszerű megnézetni a vér D3-vitamin szintjét, amelynek optimális tartománya ugyan 100-175 Nanomol/liter között van, de 400-ig sem számít magasnak az érték. Ha viszont 100-nál kevesebb, mindenképpen növeljük a D-vitamin bevitelét – ajánlotta a szakember. A megfelelő hasznosuláshoz pedig megfelelő mennyiségű és minőségű magnéziumra, K- és a zöldségekben és májban található A-vitaminra (retinolra) is szükség van.

A T-rex nagyapjának tartott alloszaurusz maradványa az eddig talált legnagyobb: tíz méter hosszú és 3,5 méter magas.