Négy év és négy hónap szabadságvesztésre ítélte a bazini Specializált Büntetőbíróság Marian Kotlebát, a radikális jobboldali Mi Szlovákiánk-Néppárt (LSNS) elnökét. A radikális jobboldali jelző valójában túl enyhe Kotleba és az LSNS esetében, a szlovák párt és vezetője ugyanis nyíltan neonáci, vállalja a náci Németország által létrehozott bábállam, a Josef Tiso vezette Első Szlovák Köztársaság örökségét.
Kotleba megjelenése óta a szlovák politikai paletta legveszélyesebb szereplője. 2013-ban nyerte meg a besztercebányai megyei választást, akkori győzelme még sokkolta a szlovák közvéleményt. A pártok egymásra mutogattak, mindenki felelőst keresett és a politikai ellenfélben találta meg. Andrej Kiska ex-államfő, aki akkor még csak államfőjelölt volt és épp az akkori miniszterelnökkel, Robert Ficóval való megméretkezésre készült, egyértelművé tette, hogy a teljes politikai elit felelős a történtekért. Radoslav Procházka, aki ugyancsak államfőjelöltként kampányolt ekkor, azt mondta, Kotleba megválasztása Besztercebánya megye élére egy új, kellemetlen, fájdalmas szakasz kezdete a szlovák politikában.
- fogalmazott.
Procházkának igaza lett, valóban új fejezet nyílt a szlovák politikában – Kotlebát és neonáci társait nem lehetett megállítani. 2016-ban már parlamentbe kerültek, az idei választáson negyedikek lettek úgy, hogy a kampányban hosszú ideig második legnépszerűbb párt volt az LSNS.
Még fájdalmasabb, hogy szavazótábora egyre fiatalabb, és az is aggasztó, hogy gyakorlatilag csak két új populista párt, az Igor Matovic miniszterelnök vezette OLaNO, és Boris Kollár Család vagyunk elnevezésű zagyva ideológiájú formációja tudta megelőzni az új pártok közül, valamint Robert Fico Smerje, amely ugyancsak nem nevezhető a jogállamiság és korrupciómentes demokrácia élharcosának. Eközben parlamenti küszöb alatt maradt minden új, zöld-liberális párt, többek között a Zuzana Caputová államfő által fémjelzett alakulat, de a legtöbb hagyományos demokratikus párt is, és parlamenten kívülre szorultak a magyar érdekképviseletek is.
A Kotleba-veszélyt kezdetben még felismerte a szlovák politika és közélet, de hathatósan tenni ellene semmit sem tudott. 2016-ban, az LSNS parlamentbe jutása után egy ideig antifasiszta szervezetek hívták utcára az embereket, de ezek a tiltakozások is idővel elhaltak, mint ahogy a demokratikus parlamenti pártoknak a neonáci alakulattal szembeni bojkottja is.
A cigányellenesség volt a hívószó
Kotleba besztercebányai sikerét cigányellenes retorikájának köszönhette, ezt bővítette tovább mindenféle kisebbségellenességgel, neonáci megnyilvánulással, masírozott barna egyenruhában és szított erőszakot anélkül, hogy bárki útját tudta volna állni, mígnem egy banánhéjon el nem csúszott.
A hétfőn késő este kimondott, nem jogerős első fokú ítéletet egy több mint három évvel ezelőtti látványos hakninak köszönheti. Kotleba besztercebányai megyei vezetőként 2017. március 14-én, Tiso második világháborús náci köztársasága megalakulásának évfordulóján több száz vendég előtt három családnak egyenként 1488 euró értékű csekket ajándékozott egy besztercebányai középiskolában tartott rendezvényen. Az évek óta nyíltan uszító, erőszakra buzdító, gyűlöletkeltő beszédek sokaságát elmondó pártvezér elítélését most az tette lehetővé, hogy tiltott náci szimbolikát használt, ami viszont büntethető. A bíróság kimondta, hogy az 1488 nácizmust jelképezi.
A 14 az amerikai fajvédő David Lane „biztosítanunk kell fajunk fennmaradását és a fehér gyermekek jövőjét” kijelentésére utal, ami angolul 14 szóból áll. A 88 pedig a Heil Hitlert jelenti a neonáci szlengben, a h ugyanis az abécé nyolcadik betűje.
Kotleba koncepciós perről beszél, a vádat alaptalannak tartja. Ám ha az ítélet jogerőre emelkedik, Európa talán egyetlen, parlamentbe jutott nyíltan neonáci politikusa elveszíti képviselői mandátumát, és mivel szándékos bűncselekményről van szó, nem is indulhat többé a választásokon.