Nagy-Britannia;Románia;Horvátország;Olaszország;világjárvány;koronavírus;

Kórházi kerítésen kívül rekedt, tesztelésre váró olaszok

- Szállodába vitt betegek, tombol a koronavírus-járvány Európában

Megtelt kórházak, folyamatos egészségügyi intézkedések, szigorítások jellemzik a kontinens országainak védekezését.

Rómában megteltek a kórházak: az olasz főváros legnagyobb járványkórházából szállodákba viszik át a lélegeztetőgépet nem igénylő betegeket hétfőtől, miközben a kormány országos szigorításra készül, többek között a rokonok közötti találkozások korlátozásával is.   

Kitehető a „teltház tábla” a fertőző betegségekre szakosodott római Spallanzani kórházban, megtelt az Umberto I római klinika is, valamint a nápolyi Cotugno kórház sem tud további fertőzetteket fogadni.

Francesco Lo Foche az Umberto I immunológus professzora úgy magyarázta a koronavírus gyors terjedését az egészen nyár végéig majdnem teljesen megkímélt dél-olaszországi régiókban, hogy a tavasszal a Covid19-től elsőként sújtott északi tartományokkal ellentétben a déli lakosságban nem alakult ki antitest.  

„Dél-Olaszországban most élik át a járvány első nagy hullámát, de ott az egészségügy nem fogja bírni a terhelést, ellentétben a gazdagabb északival”– jelentette ki Lo Foche.

Sergio Hariri, a milánói San Giuseppe kórház pneumatológiai osztályának orvosprofesszora szerint Olaszország eddig elkerülte a járvány újabb erőteljes hullámát, de a következő időszakban jelentős rosszabbodás várható. Az adatok szerint az utóbbi egy hét alatt a szűrt fertőzöttek napi száma megkétszereződött, megközelítve a hatezret. A halottak napi száma ismét megközelítette a harmincat, intenzív osztályra az egy hete regisztrált napi húsz helyett már harmincan kerülnek.

A Giuseppe Conte vezette kormány legkésőbb keddre ígérte a tavaszihoz hasonló korlátozások bejelentését. Jelenleg a tartományokkal egyeztetnek, a régiók vezetői feltételként szabták, hogy a gazdasági élet nem állhat le ismét. Közben a Vatikán bejelentette, hogy hétfőn négy svájci gárdista lett fertőzött, ők karanténban vannak, továbbá három vatikáni alkalmazottal együtt. 

Brit kórházi készültség dilemmával

A koronavírus-betegek fogadására kialakított nagy-britanniai kórházak közül többet valószínűleg készenlétbe helyeznek a következő hetekben Észak-Angliában, ahol az országos átlagot jelentősen meghaladó ütemben növekszik a fertőzések száma – mondta hétfőn Jonathan Van-Tam tisztifőorvos-helyettes.

Az utóbbi időszakban 12-17 ezer között mozog a Nagy-Britanniában tesztekkel kimutatott új koronavírus-fertőzések napi száma. Tavasszal naponta 15-20 ezer koronavírus-szűrésre volt lehetőség; a jelenlegi napi tesztelési kapacitás meghaladja a 300 ezret.

Boris Johnson brit miniszterelnök hétfő délután a londoni alsóházban felszólalva elmondta, hogy szerdától háromfokozatú készültségi rendszer lép életbe Angliában. A kormányfő leszögezte:

„nem lehet ismét a tavaszihoz hasonló módon teljes zárlat alá helyezni a brit gazdaságot, de a koronavírus-járvány kórokozójának szabadjára engedése sem járható út”.
Boris Johnson brit kormányfő koronavírus-kezelési dilemmában

Vírusháború Romániában

Romániában a családorvosokat is bevonnák a járvány elleni küzdelembe a koronavírusos betegeket kezelő kórházakra nehezedő nyomás csökkentése érdekében. Ludovic Orban miniszterelnök hétfőn elmondta: a tünetmentes fertőzöttek kezelése lenne a feladatuk. 

Jelenleg a járványkórházakba irányítanak mindenkit, akinek pozitív lett a koronavírus-tesztje, ahol – az új karanténtörvény szerint – még a tünetmentes fertőzötteket is megfigyelés alatt tarthatják 48 órán keresztül.

A családorvosok azonban aggályosnak tartják az elképzelést, arra hivatkozva, hogy nem rendelkeznek megfelelő védőfelszereléssel és fertőtleníthető járművekkel. Országos szervezetük a kormányfő egyik tanácsosának lemondását is követelte, amiért az illető egy tévéműsorban a háziorvosok helyzetét a háborúba küldött katonákéhoz hasonlította:

„Sajnos közülük is meghalnak néhányan”– jegyezte meg.

Romániában két héten belül megduplázódott, az utóbbi héten pedig megközelítette a 20 ezret az újonnan diagnosztizált koronavírus-fertőzöttek száma. Az országban átlagosan 50 fertőzött veszti életét naponta, az ismert aktív fertőzöttek száma hétfőn megközelítette a 33 ezret. Közülük 9365-öt kezelnek kórházban, 628-at intenzív terápián.

A romániai fertőzések megduplázódása ellenére néhány napja az „orvosi diktatúra” ellen tüntettek Bukarestben

Bekeményítő Horvátország, derűlátó Oroszország

Újabb szigorításokat tervez a horvát kormány a koronavírus-járvány megfékezése érdekében – jelentette be hétfői sajtótájékoztatóján Davor Bozinovic belügyminiszter.

A politikus kiemelte: a művészeti, kulturális és egyéb rendezvények, valamint a sportesemények, esküvők, temetések, vallási szertartások és kiállítások megtartásához mostantól engedélyt kell kérni, ha oda a szervezők több mint ötven embert várnak.

Horvátországban és a vele szomszédos Szlovéniában is újra folyamatosan emelkedik a fertőzöttek száma. 

Ugyancsak terjed a koronavírus Oroszországban, ahol az igazolt új koronavírusos fertőzöttek száma az elmúlt napon 13 592-vel 1 312 310-re emelkedett a hétfőn közzétett hivatalos adatok szerint. A napi növekmény második napja haladja meg a 13 ezret. Az aktív esetek száma 9674-gyel 265 353-ra nőtt. A halálos áldozatoké 125-tel 22 722-re, a felépülteké pedig 3793-mal 1 024 235-re emelkedett.

Ezzel együtt Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője hétfőn kijelentette: 

„az orosz egészségügyi rendszer lehetővé teszi, hogy a Covid-19 járvány terjedésének jelenlegi üteme mellett ne kelljen visszatérni a teljes karanténhoz”.

Oroszország a negyedik helyen áll a világon a kimutatott koronavírus-fertőzöttek (1,3 millió) számát tekintve az Egyesült Államok (7,8 millió), India (7,1 millió) és Brazília (5,1 millió) után.

Embercsempészek és illegális migránsok elfogásában segédkezünk.