Novák Katalin;lakásáfa;

Illusztráció

- Novák: Csokkal visszaigényelhető lesz az 5 százalékos áfa

A miniszter azt mondta, ez egy 30 milliós lakásnál a 6,5 milliós megtakarításon túl további 1,5 milliós visszaigénylést jelent.

Ha otthon és munka van, sokkal könnyebb az élet – fogalmazott a családokért felelős tárca nélküli miniszter a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában, amelyben bejelentette:

januártól a csokkal vásárolt új építésű ingatlanoknál az 5 százalékos áfa is visszaigényelhető lesz.

Hangsúlyozta: szükség van arra, hogy a családoknak most is segítsen a kormány, azokat az eredményeket, amelyeket az elmúlt tíz évben „elértünk, megtartsuk, sőt igyekezzünk tovább bővíteni”, és a koronavírus-járvány miatt ne kelljen visszalépni. A kormány ezért a családok védelmében több lépést – egy újabb családvédelmi akciótervet – tervez, amelynek kiemelt területe az otthonteremtés, és az, hogy az új építésű otthonokat vásárlók olcsóbban juthassanak hozzá az ingatlanokhoz – mondta.

A tervezett áfacsökkentésre példaként hozta, hogy ha valaki 2021. január elseje után új építésű ingatlant vásárol – ami lakás esetén nem haladja meg a 150, háznál a 300 négyzetméteres alapterületet –, akkor a mostani 27 százalékos áfa helyett csak 5 százalékot kell fizetnie. Egy 30 millió forintos ingatlan vásárlásakor ez 6,5 millió forintos áfamegtakarítást jelenthet, egy 50 millió forintosnál pedig 11 milliót.

Bejelentette: azok, akik csokkal vásárolnak új építésű ingatlant, januártól az 5 százaléknyi áfatartalmat is visszaigényelhetik.

Ez egy 30 milliós lakásnál a 6,5 milliós megtakarításon túl további 1,5 milliós visszaigénylést jelent, az 50 milliósnál pedig a 11 milliós megtakarítás mellett további 2,5 milliót, ami Novák Katalin szerint biztosan a családoknál marad, mert ők igényelhetik vissza az áfatartalmat.

A miniszter szerint az a jó támogatás, ami a lehető legszélesebb kör számára elérhető, ráadásul a legegyszerűbben, viszont nem ad lehetőséget a visszaélésre. A csok a tapasztalatok szerint 2015 óta így működik, ezért kötötték össze az áfa-visszaigénylési lehetőséget a csokkal, ami jól bevált támogatási forma a gyermekvállalás előtt állóknak és a már gyermeket nevelőknek az otthonteremtésben – jelentette ki.

Tervezhetőséget kérnek a lakásépítőkMint megírtuk, Orbán Viktor péntek reggeli szokásos rádióinterjújából kiderült: az 5 százalékos lakásáfa mellett lakásfelújítási- és egyéb családi kedvezmények is lesznek, ezeken Novák Katalin családügyi miniszter dolgozik. A miniszterelnök további részleteket nem árult el, csak azt fejtegette: az 5 százalékos áfa „nem egyszerűen egy jó intézkedés, hanem egy válságkezelési logika soron következő lépése”. A magyar kormány gazdasági védekezésének középpontjában ugyanis – a nyugat-európai országok pénzosztása helyett – a beruházások állnak. Ezért „beindítjuk az építőipari, lakásipari, otthonteremtési motort, ami a családok beruházásait aktiválni tudja”. A szakma szerint azonban nem ártana, ha mindez kiszámítható módon, hosszú távra gondolkodva tennék. Az utóbbi bő évtizedben gyakorlatilag egy hullámvasúton ült az építőipar, amelynek fel- vagy leívelését főként az áfa mértéke határozta meg. A 2013-as, rekordalacsony – 7 293 – lakásátadás után a 2016-ban bevezetett áfakedvezmény hatására tavaly már több mint 21 ezer lakás készült el. Az év eleji áfaemelés kapcsán viszont a szakma úgy számolt: az idén és jövőre 15 ezerre eshet vissza az új lakások száma. Ezen változtathat Orbán Viktor szerdai bejelentése, de egyelőre csak annyi tudható, hogy januártól 2022 végéig ismét 5 százalékra csökkentik a lakásépítések áfáját. Egy nagyobb társasházi beruházás azonban több, mint két évig tart, a fejlesztőknek pedig nem árt azt sem látniuk, mi jön azután. Ráadásul hiába támadna fel hirtelen a beruházók építési kedve, ha nincs a kivitelezéshez megfelelő és elegendő építőanyag, illetve munkaerő. 

Magánszemély nem értékesítheti a párlatát, de azt családtagjai és vendégei elfogyaszthatják – mondta az államtitkár.