Péntek délután a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) diákjai fehérre és vörösre festett raklapokból kisebb tornyot emeltek az Innovációs és Technológiai Minisztérium Fő utcai épülete elé, amelyet szónoki pulpitusként is felavattak. A diákok képviselője hallgatóságának elmondta: az autonómia a felsőoktatás, a tudomány, a művészet alapköve.
Majd felolvasta a diákok tízpontos követelését, amelyben többek között az egyetemet szeptember 1-től fenntartó alapítvány jelenlegi kuratóriumának – így többek között Vidnyánszky Attila – a lemondását követelik.
Az egyetemi polgárok széles rétege úgy érzi, az SZFE ügye rávilágított arra, hogy Magyarországon az egyetemi autonómia veszélyben van – jelentette ki az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) bölcsészhallgatóinak delegáltja, aki elmondta, a Titkos Egyetem összegyetemi információs kampányt hirdet október 19-i kezdettel. Mint fogalmazott: a hatalom egyetemi autonómiaellenes agressziójával szemben az alulról szervező, egységes fellépéshez az első lépcső a hallgatótársak tájékoztatása az egyetem működéséről, az autonómia fogalmáról és jelentőségéről, és arról: a kialakult helyzet milyen módon veszélyezteti az egyetemi autonómiát. Ez a jelentősége az információs kampánynak az SZFE-vel való szolidaritás mellett.
A Titkos Egyetem arra kéri az ország felsőoktatási intézményeinek hallgatóit: felhívásban kérjék az oktatók segítségét abban, hogy a szemináriumokon, előadásokon tartsanak egy – az óra tárgyától függetlenül – beszélgetést az egyetemi autonómiáról, aminek témája lehet az SZFE szűkebb, a magyarországi egyetemek tágabb helyzete, az autonómia általános fogalma. A felhívás formája lehet nyílt levél a kari és intézményi Hallgatói Önkormányzat bevonásával, lehet aláírásgyűjtés is.
– fejezte be beszédét az ELTE küldöttje.