járvány;beszerzés;koronavírus;lázmérő;

- Iskolai lázmérő: későn kérték, nem volt elég

Olyan rohamtempót diktált a kormány az iskolai lázmérők szeptemberi beszerzésénél, hogy volt cég, amely nem is tudott annyi eszközt szállítani, mint amennyit vett volna tőle a kabinet – tudta meg a Népszava.

Az Állami Egészségügyi Ellátó Központ (ÁEEK) – ahogy arról lapunk elsőként beszámolt – 600 millió forintot áldozott hőmérőbeszerzésre. Ezt a pénzt meglehetősen gyorsan kellett elkölteniük: noha a pedagógus szakszervezetek már a nyár végén kérték a kormányt, hogy lássa el hőmérőkkel az iskolákat, a kabinet ezt előbb elutasította, majd szeptemberben kapkodva döntött a beszerzés mellett, hogy október 1-re mindenütt legyen megfelelő eszköz.

Végül három cég szállította le az összesen mintegy 41 ezer hőmérőt. Tóth Ákos, a Medirex vezérigazgatója és Andrényi Áron, a 3Med értékesítési vezetője is arról számolt be lapunknak: az ÁEEK meghívásos pályázat keretében, szeptember közepén kereste fel őket és szeptember 30-ig, azaz két hét alatt le is kellett szállítaniuk a megrendelt termékeket. A Medirex vezetője az árról és a darabszámról nem árult el részleteket, de azt közölte: az ÁEEK által tervezett teljes beszerzés csak egy részére tudtak szerződést kötni. Mint fogalmazott, „az elvárt rövid teljesítési határidőn belül ezt a mennyiséget tudtuk garantálni.” Ez erősíti azt a lapunkhoz eljutott információt, ami szerint ÁEEK 41 ezer hőmérőnél többet is vett volna, ha kap annyit

Arról, hogy az iskolák tapasztalatai szerint a hőmérők pontatlanok, a lapunk által megkérdezett beszállítók azt mondták: hozzájuk nem érkezett ilyen panasz. Jelezték viszont, hogy a készülékek adott külső páratartalom, hőmérséklet és légnyomás mellett működnek pontosan, és az sem mindegy, milyen közel tartják a vizsgált személy homlokához a digitális hőmérőt.

Kicsivel több mint 88 ezer utas fordult meg szeptemberben a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren, 94 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban.