;

menekültek;Olaszország;Matteo Salvini;Giuseppe Conte;Nicola Zingaretti;

- Módosították Salvini propagandadekrétumát

Mostanában nagyon rájár a rúd az olasz jobboldalra.

Szeptemberben nem sikerült az áttörés a Matteo Salvini által fémjelzett Liga, a Giorgia Meloni-vezette szintén radikális Olaszország Fivérei, valamint a Silvio Berlusconi Forza Italiája által alkotott jobboldalnak a regionális választáson. A szövetség ráadásul a néhány nappal ezelőtti dél-tiroli helyhatósági voksoláson súlyos vereséget szenvedett: a balközép Demokrata Párt a voksolás második körében kilenc városból hatban aratott diadalt. Ugyan egy közvélemény-kutatás még nem mérvadó, de az Ixe ügynökség szerdán közölt felmérése szerint a Liga csak 0,9 százalékkal előzi meg a demokratákat.

Salvini ugyan hősként ünnepeltette magát múlt szombaton kezdődött bírósági meghallgatásán, amely azért indult, mert tavaly napokon át vesztegelni hagyott az olasz partoknál egy menekülthajót, mostanság azonban valójában vereségre halmoz. Nagy pofon számára, hogy a Giuseppe Conte kormányfő vezette olasz kabinet módosította a menekültellenes biztonsági törvényt, amelyre Salvini még oly büszke volt belügyminiszterként, hiszen ő fogadtatta el a parlamenttel.

Miután tavaly szeptemberben – Salvini rossz helyzetértékelése miatt – a Liga kiesett a kormányból, s létrejött az Öt Csillag Mozgalom (M5S) és a Demokrata Párt (PD) alkotta második Conte-kabinet, a PD rögtön bejelentette, módosítani kívánja az emberi jogokat semmibe vevő jogszabályt. A törvény értelmében akár egymillió eurós büntetéssel sújthatják azokat a hajókat, amelyek segítséget nyújtottak a Földközi-tengeren, gyakran lélekvesztő bárkákon Európa felé haladó menekülteknek. Ugyan a pénzbüntetés a bejelentett törvénymódosítás értelmében megmarad, de jelentősen csökkentik annak összegét, a kihágásért 10 ezer és 50 ezer eurós büntetést róhatnak ki a hatóságok. A javaslat kimondja, nem lehet kitoloncolni az országból azokat, akikre hazájukban üldöztetés várna. Emellett új „felvevő és integrációs központokat” hoznak létre. Javítani kívánnak a legrászorultabbak helyzetén, a menekültkérelem elbírálásáig a bevándorlók számára jobb körülményeket biztosítanak. Különösen fontos, hogy a menekülteket ismét regisztrálják a nemzeti egészségellátó rendszerben.

Mivel a törvénymódosítás kidolgozása elfogadása igen lassan haladt, emberjogi szervezetek avval vádolták a baloldali kabinetet, hogy folytatja Salvini menekültellenes politikáját.

A Salvini-törvény módosítását a pártonkívüli belügyminiszter, Luciana Lamorgese dolgozta ki. Azért fontos mérföldkő az olasz kabinet életében, hogy elfogadta a jogszabályt, mert az M5S sokáig ellenezte a módosítást. Ne feledjük ugyanis, hogy Conte első kabinetjében a „csillagosok” még a Ligával alkottak egy koalíciót, így a párt támogatására is szükség volt annak elfogadásához. A PD azonban szívügyének tekintette a kérdést, komoly nyomást helyezett a koalíciós partnerre. A szintén pártonkívüli Conte ugyancsak támogatta a változtatást.

Az, hogy a PD akarata kerekedett felül, azt jelzi, papíron hiába az Öt Csillag Mozgalom a kormány erősebb pártja, miután a 2018 márciusi választáson az M5S 32,7, a PD 22,9 százalékot szerzett, azóta jelentősen megváltoztak az erőviszonyok. Jóllehet a PD népszerűsége nem emelkedett, az M5S-é kevesebb, mint a felére, 15-16 százalékra csökkent. S a regionális választás nyomán még jobban megerősödtek a balközép demokraták. Az Öt Csillag Mozgalom közkedveltségi mutatóját az sem befolyásolta, hogy a párt kezdeményezésére csökkentik a parlament két házának létszámát.

Érthető módon főleg a Demokrata Párt politikusai ünnepelték a bejelentett törvénymódosítást. A PD főtitkára, Nicola Zingaretti a Twitteren azt írta, „Salvini propagandadekrétuma a múlté”. Mint fogalmazott, humánus, egyúttal biztonságos országot akarnak. Korai azonban még múltidőben beszélni a jogszabályról, hiszen még a képviselőháznak és a szenátusnak is szavaznia kell róla, ám az előterjesztés várhatóan mindkét házban többséget kap. Ugyanakkor a vitát a Liga képviselői ismét propagandacélokra használják majd fel és a menekültek ellen kívánják hangolni a közvéleményt. Salvini máris úgy fogalmazott, a kormány „tárt karokkal fogadja a menekülteket”. 

Nem ez volt az első eset.