Bioritmus;fertőzés;megelőzés;koronavírus;

- Így lehet elkerülni a fertőzést

„Nem olyan bonyolult” csökkenteni a kockázatokat a WHO magyar közösségi oldala szerint.

„Igenis van lehetőségünk tenni a Covid-19 járvány ellen” – olvasható az Egészségügyi Világszervezet (WHO) magyarországi irodájának legújabb Facebook-posztjában. A szakemberek szerint ehhez figyelnünk kell az egészségünkre és csökkenteni a kockázatokat, ami, mint írják, nem olyan bonyolult. A tanácsaik szerint 

  • egészséges ételek fogyasztásával,

  • mozgással, ami lehet séta, kocogás, biciklizés, stb. maradhatunk egészségesek, és

  • itt az ideje abbahagyni a dohányzást, valamint

  • itt az ideje alaposan lecsökkenteni az alkoholfogyasztást.

A fertőzés kockázatának elkerüléséhez azt is ajánlják, mossunk gyakran kezet alkoholos fertőtlenítővel, vagy egyszerűen csak szappannal és vízzel. Köhögéskor és tüsszentéskor takarjuk el a szánkat, kezünk helyett a könyökhajlatunkkal vagy inkább eldobható zsebkendővel, ami után azonnal kezet mosunk. Kerüljük el a lázas és köhögő betegekkel való kontaktust – írták.

Néhány napja ábrás útmutatót is készítettek a helyes maszkviselésről. Mint írták: „ameddig egyetlen megbetegedés van, addig ismételjük mindenhol és mindig, hogy a maszk és a fertőtlenítés, a tiszta kéz – egyelőre az egyetlen »gyógyszer« a Covid-19 fertőzés ellen.” 

Mielőtt feltesszük a maszkot, mossunk kezet. A maszk fedje a szájat és az orrot, „ne legyen egy cseppnyi rés sem” az arc és a maszk között. Lehetőleg ne nyúljunk a maszkhoz, ha mégis hozzányúltunk, mossunk kezet. Felhívták a figyelmet arra is: az egyszer használatos maszkokat valóban csak egyszer használjuk, majd dobjuk zárható szemetesbe.

Mint megírtuk, az országos tisztifőorvos az operatív törzs keddi tájékoztatóján a koronavírus okozta betegség „házi megelőzésére” C- és D-vitamin szedését ajánlotta, valamint fokozott folyadékbevitelt. Müller Cecília több médium azon kérdésére, mit tegyenek azok, akiknek a tesztje pozitív lett, de nem mutatnak tüneteket, azt válaszolta: „Fizikai kíméletet, pihenést javaslok. Az illető nem mozogjon, ha tünete van. (...) Gyulladáscsökkentőt, fájdalomcsillapítót szedhet, de erről egyeztessen a háziorvossal.” 

Az elismeréssel járó 10 millió svéd korona felét Roger Penrose brit tudós kapja, a másik felén a német Reinhard Genzel és az amerikai Andrea Ghez osztozik.