A koronavírus-fertőzés korai szakaszában kedvezőek a tapasztalatok a favipiravir hatóanyagú gyógyszerrel – nyilatkozta a Dél-pesti Centrumkórház – Országos Hematológiai és Infektológiai Intézet osztályvezető főorvosa vasárnap a közmédiának.
Szlávik János kiemelte: a favipiravir egy influenza kezelésére használható gyógyszer a Távol-Keleten, Magyarországon jelenleg kórházi körülmények között lehet adni a betegeknek. Azt mondta,
Hozzátette: adagolása a testsúlytól függ, naponta több tablettát kell beszedni.
Szlávik János a túlsúlyt is a koronavírus-fertőzés magas kockázati tényezői közé sorolta. Úgy fogalmazott, a járvány eleje óta ismert volt, hogy a koronavírus az idős, krónikusan betegekre jelent nagyobb veszélyt, és rizikófaktort jelent a szív- és tüdőbetegség, a daganat, valamint a dohányzás is. A túlsúlyosokra – főleg az extrém módon elhízottakra – a főorvos szerint azért is veszélyesebb a fertőzés, mert nehezebben kapnak levegőt, és rosszabb az oxigénforgalmuk, mint a normál súlyúaknak, emellett nehezebb lélegeztetni is őket. Ráadásul a túlsúly mellé gyakran sok más krónikus betegség is társul, például magas vérnyomás, cukorbetegség vagy szív- érrendszeri betegségek.
Közölte azt is, hogy többféle vakcinakutatás folyik a világon, és néhány vakcinát már törzskönyveztek.
Müller Cecília országos tisztifőorvos az Operatív Törzs pénteki tájékoztatóján kijelentette, hogy a favipirapirt tartalmazó gyógyszerek kísérleti gyógyszerként vannak jelen, egyelőre csak kórházakban alkalmazhatják őket, és csak a betegség kezdeti szakaszában tűnnek hatékonynak.
Szlávik János szeptemberben az M1-nek azt nyilatkozta, hogy súlyos szövődményeket hagyhat hátra a koronavírus, a kigyógyult embereknél sok esetben szívbetegség, izomrendszert érintő fáradtság, különböző alvászavarok és általános gyengeség jelentkezik. Elmondása szerint az esetek körülbelül 40 százalékban tapasztalnak ilyen tüneteket, a gyógyultak tüdőkapacitásának szintje pedig gyakran nem áll vissza az eredetire. Szlávik János szerint ez is mutatja, hogy ez a vírus nemcsak a tüdőt támadja, hanem szinte valamennyi szervrendszert.