tüntetés;Színház- és Filmművészeti Egyetem;SZFE;

- Az SZFE új vezetősége javaslatot tett az egyetemi polgároknak

Ezek közé némi burkolt fenyegetés is került.

A fenntartóval egyeztetve javaslatot tett a Színház- és Filmművészeti Egyetem új vezetése az egyetem polgárainak, hogy megkezdődhessen az intézmény jövőjéről szóló párbeszéd. Az SZFE honlapján tette közzé Novák Emil megbízott általános rektorhelyettes és Szarka Gábor kancellár nyolc pontos javaslatát.

Azt írták, hogy az SZFE eddigi történetének legnagyobb fejlesztése előtt áll, de ennek előfeltétele a jelenlegi válsághelyzet mielőbbi megoldása. Ezért az alábbi javaslatokat tette az új vezetőség:

  • Az egyetem főállású munkavállalói 2020. szeptember 1-től egységesen 10 százalékos bérfejlesztésben részesülnek oly módon, hogy a megemelt összeget a 2020. decemberben utalt fizetésükkel együtt kapják meg a teljes időszakra (4 hónap) vonatkozóan.

  • 2021. január 1-től egységes bértáblát vezetnek be, és további átlagos 15 százalékos bérfejlesztést hajtanak végre. Az Egyetem munkavállalói a korábbi közalkalmazotti jogviszonyuk szerinti munkarendben dolgozhatnak tovább.

  • A sztrájkfelhívás további feltétel nélkül, azonnal visszavonásra kerül.

  • Az egyetem oktatás rendjének megzavarására és az egyetem létesítményei belső működésének akadályozására irányuló cselekmények (beleértve különösen a blokádot) legkésőbb 2020. október 7-én éjfélkor minden elemében véget érnek, az új egyetemi vezetők innentől visszavonhatatlanul beléphetnek az egyetemi létesítményekbe, visszaáll a beléptetés eredeti rendje. (Ennél a pontnál megjegyezték, hogy ezzel egyúttal biztosított lesz a bérszámfejtéshez, bérkifizetéshez, illetve az egyetem rendes működéséhez elengedhetetlenül szükséges más dokumentumok aláírása.)

  • Átfogó, széleskörű egyeztetések kezdődnek az egyetem jövőjéről a teljes egyetemi polgárság bevonásával, a részleteket a felek közös akarattal határozzák meg.

  • A hallgatói szerveződés eredményeként kialakult fórumok az Egyetemi Hallgatói Önkormányzat keretein belül tovább működhetnek, ez azonban nem vezethet az oktatási tevékenység megzavarásához. Az oktatás rendjének mielőbbi helyreállításától függ ugyanis a tanulmányi félév folytatásának vagy felfüggesztésének kérdése.

  • Az egyetem vezetése nem tesz semmilyen lépést azon munkavállalók és hallgatók ellen, akik a tiltakozások megkezdése és a 2020. október 7. éjfél közötti időszakban akár szervezőként, akár megvalósítóként olyan cselekményben vettek részt, amely az egyetem működési rendjének vagy oktatási tevékenységének megzavarására irányult.

  • A válságkezelés fenti lépéseit a vezetőség akkor tekinti magára nézve is kötelezőnek, ha annak valamennyi pontja érvényesül.

Az SZFE belsős oktatóinak 60 százaléka és sok egyetemi munkavállaló csütörtök reggel 8 órakor sztrájkba lépett. Közben az intézmény új kinevezett vezetősége váratlanul közleményt adott ki, ami szerint teljesítik a sztrájkoló egyetemi oktatók és munkavállalók két követelését. Mi több, nemcsak az elvárt 10 százalékos béremelést adják meg, hanem januártól 15 százalékkal emelik meg a fizetéseket. Csató Kata mesteroktató, a sztrájkbizottság tagja ugyanakkor a Népszavának elmondta, hogy erre jogszabály kötelezi az összes modellváltó intézményt, a lépés tehát nem a dolgozók követelésének teljesítése.

Eközben csütörtök reggel a frissen kinevezett vezetőség is megkezdte munkáját. Zalán János a kormányzati Hír TV péntek esti műsorában már a félév érvénytelenítését pedzegette. Közölte, hogy nagy esélyt lát arra, elveszett ez a félév, mivel nem tudnak bejutni az egyetem épületébe. Ebből kifolyólag pedig nem látnak bele, milyen oktatás zajlik, az megfelel-e az akkreditált programoknak. 

Zenés demonstráció a Szabadság téren

Vasárnap az ország több városában szerveztek demonstrációt a Színház- és Filmművészeti Egyetemmel szolidarizálva, és az új vezetés ellen tiltakozva Budapesten a Szabadság téren tartottak beszédeket és zenés karnevált. Hajós András zenész és humorista, az egyik felszólaló arról beszélt, hogy akik most el akarják foglalni az egyetemet, azok azt hiszik, elvettek tőlük valamit, és „jönnek erővel, pénzzel, paripával, kancellárral”. Hajós minden magyar diáktól bocsánatot kért, és kijelentette, hogy ha az apáik is ilyen tökösek lettek volna 20-30 éve, nekik lehet, hogy most nem kellene.

Az eseményen felszólalt Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia korábbi elnöke is. Elmondta, hogy örömmel támogatja azokat, akik a szabadságért állnak ki. Hangsúlyozta, hogy nem csupán egy-egy intézmény szétveréséről van szó, hanem mindannyiunk szabadsága és egy jobb élet reménye a tét.

Závada Péter költő és Grecsó Krisztián író is beszédet tartottak, illetve volt egyetemi diákok is meséltek emlékeikről, például Kemény Lili és Tarnóczy Jakab. Mivel zenés karnevál volt, fellépett a Ricsárdgír, a Mordái, a Mongooz and the Magnet együttes és Harcsa Veronika.

A vasárnapi rendezvény a hétvégi fáklyás stafétafutást zárta le. A hallgatók és támogatóik öt egyetemi városba futottak el fáklyákkal, ami az egyetem autonómiát jelképezte. 

Szombaton indultak, és vasárnap érkeztek meg Debrecenbe, Egerbe, Kaposvárra, Pécsre és Szegedre, ahol szintén szolidaritási akciókat tartottak.

Szentpáli Roland tubaművész komponál is, legutóbb Londonban jelent meg szerzői lemeze. A tubán is meg kell tanulni, a helyes technikát, és akkor bárki lehet zenekari tag, vagy akár szólista, nemtől függetlenül.