Nem lett tisztább a helyzet a Színház és Filmművészeti Egyetem (SZFE) körül azt követően sem, hogy az intézmény belsős oktatóinak 60 százaléka és sok egyetemi munkavállaló csütörtök reggel 8 órakor sztrájkba lépett. Az SZFE sztrájkbizottsága nevében délután Németh Gábor eredménytelennek nevezte a kinevezett kuratórium és a sztrájkbizottság napközbeni sztrájktárgyalásait.
Közben az „intézmény új kinevezett vezetősége” váratlanul közleményt adott ki, ami szerint teljesítik a sztrájkoló egyetemi oktatók és munkavállalók két követelését. Mi több, nemcsak az elvárt 10 százalékos béremelést adják meg, hanem januártól 15 százalékkal emelik meg a fizetéseket. Csató Kata mesteroktató, a sztrájkbizottság tagja ugyanakkor lapunkat arra emlékeztette, hogy erre jogszabály kötelezi az összes modellváltó intézményt, a lépés tehát nem a dolgozók követelésének teljesítése. Az állami fenntartás idején érvényes munkarend folytatása valóban kiegészítő követelésük volt, hogy az egykori közalkalmazottak folytatni tudják a munkájukat, de ez nem jelent előrelépést az alapvető követeléseikben, például, hogy állítsák helyre az SZFE szenátusának augusztus előtti jogköreit, a szenátus dönthessen az intézetvezetők kinevezéséről, a rektori pályázat kiírásáról, vagyis megmaradjon az intézmény autonómiája.
Csató Kata úgy fogalmazott, hogy a csütörtöki megbeszélést nehéz valódi sztrájktárgyalásnak nevezni, mert azon csak az új vezetés által megbízott ügyvéd vett részt, aki személyes egyeztetést kért az egyetem Vas utcai épületében, de a dolgozók követelései nem kerültek szóba.
A kérdésre, hogy mikor telik le az öt nap, amíg a bíróságnak meg kellene állapítani a sztrájk jogszerűségét a fenntartó vagy az új vezetés kérésére, a sztrájkbizottság tagja azt felelte, nem tudnak ilyen beadványról, csak félelemkeltésre szolgáló üzenetekről. Ugyanezt a célt szolgálja, amikor az alapítvány kuratóriuma vagy az általuk kinevezett vezetők azzal fenyegetnek, hogy a sztrájkolók nem kapnak munkabért, hiszen ez a sztrájktörvény egyik alapvető kitétele, amivel minden munkavállaló tisztában van, aki részt vesz a munkabeszüntetésben. Így a sztrájkot addig folytatják, amíg azt hatásosnak látják a nyomásgyakorlás eszközeként.
Az SZFE dolgozói és vezetése között pénteken 14 órakor folytatódnak a tárgyalások.
Az egyetem hallgatóinak kérésére az oktatási biztos vizsgálatot indít annak tisztázására, hogy a fenntartóváltás miatt sérült-e az egyetemi autonómia.
A hallgatók elmondták, hogy amíg a fenntartó nem teljesíti az autonómiára vonatkozó követeléseiket, addig fenntartják az általuk elfoglalt Vas utcai, illetve Szentkirály utcai épületek blokádját és a kinevezett új vezetőket nem tekintik legitimnek és ezért nem engedik be az egyetem őket az egyetem területére.
Csütörtökön újabb oktató B. Marton Frigyes operatőr, egyetemi tanár jelezte, hogy október elsejével felmondja oktatói szerződését, Reisz Gábor filmrendező pedig Novák Emil kinevezése miatt kilép a Magyar Filmakadémiából.