A KSH adatai szerint februárban még 398 ezerre rúgott az alkalmazottak száma, júliusban viszont mindössze 379 ezerre. Ez ugyanakkor már egy óvatos bővülést jelent. A márciusi 392 ezerről ugyanis áprilisra 363 ezerre zuhant a létszám, majd májusban további 4 ezer alkalmazottól váltak meg a kereskedők. A vásárlásokat erősen behatároló kijárási korlátozások feloldása után viszont a nyári hónapokban 10-10 ezer fővel nőtt a létszám.
A Blokkk.com szakportál szerint a boltos világ már júniusra kikapaszkodott a gödörből, a vásárlások a nyári hónapokban elérték az előző évi szintet. A boltos foglalkoztatás azonban nem zárkózott fel a járvány előtti szintre, a munkaadók óvatosak. Egyes iparcikkes területeken ráadásul a korábbiaknál jóval alacsonyabb szinten mozog a piac. A nagykereskedelemtől is vásárló szállodák, turisztikai szolgáltatók, vendéglátók pedig még nem hozták a járványidőszak előtti forgalmukat, így beszerzéseik is megcsappantak. Mindez visszahat a dolgozói létszámra.
Ami az őszt illeti: az online pénztárgépek szeptember eleji adataiból már az látszik, hogy ismét felpörgött – 7 százalékkal bővült - a forgalom. Az üzemanyagok szeptember első tíz napjában már fél százalékos pluszt értek el; e téren bővülésére legutóbb az év elején volt példa. Kiugró többlet azonban az élelmiszereknél és a gyógyszereknél volt: az élelmiszerek, italok és dohánytermékek forgalma 9,5, a gyógyszereké több mint 23 százalékkal nőtt. Utóbbi hátterében részben a járványtól való félelem áll – véli Németh Dávid, K&H Bank vezető elemzője. A híradástechnikai cikkek forgalma viszont 20 százalékkal esett – tette hozzá. Szerinte ez nem meglepő, mivel a háztartások óvatosak, és a bizonytalan kilátások miatt a nagyobb bevásárlásokat elhalasztják.