oktatás;járvány;pedagógusok;koronavírus;

- „Szeretek dolgozni, de élni is”

Protokoll nélkül hagyták a tanárokat.

Továbbra sincsenek pontos szabályok a veszélyeztetett korcsoportba tartozó vagy krónikus betegséggel küzdő pedagógusok koronavírus-járvány alatti foglalkoztatására. Egy általános iskolában tanító, diabéteszes olvasónk azzal kereste meg lapunkat: többször is próbált már tájékoztatást kérni, milyen intézkedések történtek az érintett pedagógusok védelme érdekében, de választ sehonnan sem kapott.

– A krónikus betegséggel küzdőknek ez a járvány sokkal nagyobb kockázattal jár, mint egészséges társaiknak. Minden fórumon, minden alkalommal elmondják, hogy vigyázni kell a krónikus betegekre. Az iskolában hogyan? Általános iskola alsó tagozatán nem kell a gyereknek maszk. A pedagógus napi száz vagy annál több gyerekkel is találkozik, órákat tölt velük, miközben a gyerekek tünetmentes hordozók lehetnek – írta, hozzátéve: szeret dolgozni, „de élni is”.

Áprilisban még az operatív törzs, valamint az Emberi Erőforrások Minisztériuma is arra figyelmeztetett: fokozottan vigyázzanak magukra a krónikus betegséggel küzdők. „Különösen fontos, hogy óvják magukat a szív-érrendszeri-keringési, rosszindulatú daganatos, krónikus légúti megbetegedésben, valamilyen anyagcsere-betegségben (például diabéteszben), vagy máj- és vesebetegségben szenvedők. A koronavírussal való fertőződés esetén ugyanis a betegség lefolyása súlyosabbá válhat náluk, ami növeli annak kockázatát, hogy kórházi, adott esetben intenzív terápiás kezelésre szorulnak” – írták. Fontosnak tartották azt is, hogy az említett krónikus betegségekben szenvedők ne menjenek közösségbe.

Ennek ellenére sem az Oktatási Hivatal, sem a Klebelsberg Központ által kiadott tájékoztatókban nem lehet olvasni arról, mit kell tenniük az intézményeknek a krónikus beteg tanárok védelme érdekében. Ugyanakkor a szeptember 11-i Kormányinfón Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a veszélyeztetett csoportba tartozó pedagógusokkal kapcsolatban – újságírói kérdésre – azt mondta: a minisztériumban is az a gyakorlat, hogy a krónikus betegek, valamint a 60 év felettiek dönthetnek az otthoni munkavégzés mellett.

A Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) alelnöke szerint a tanárok esetében ez nem ilyen egyszerű. Totyik Tamás lapunknak elmondta, lehet kérvényezni az otthoni munkavégzés elrendelését, de arról nem a pedagógus, hanem az intézményfenntartó dönt. Egységes protokollok híján azonban nem valószínű, hogy minden esetben egységes döntések születnek. Azt sem lehet tudni, pontosan milyen betegségek tartoznak az érintett körbe; például a magas vérnyomás olyan krónikus betegségnek számít-e, ami miatt egy pedagógus fokozottan veszélyeztetett?

– Ha minden krónikus betegségben szenvedő pedagógust haza kellene küldeni, rengeteg iskolát be kellene zárni. Nagy valószínűség szerint ezért sincsenek részletes szabályok – vélekedett a PSZ alelnöke. Mint mondta, legalább az elvárható lenne, hogy azokon a tanórákon, amelyeken veszélyeztetett tanárok tanítanak, a diákoknak is kötelező legyen a maszkviselés.

Érdeklődtünk a Klebelsberg Központnál, a tankerületek, valamint az intézményvezetők kaptak-e valamilyen külön tájékoztatást arról, hogyan védjék a krónikus betegségben szenvedő pedagógusokat, de cikkünk írásáig nem kaptunk válaszokat. 

Több mint 130 iskolában van digitális munkarendA kormányzati tájékoztató oldal szerint kedden 26 óvodában és hat iskolában volt rendkívüli szünet, 126 osztálynál és öt teljes iskolánál pedig digitális munkarend a koronavírus-megbetegedések miatt. Holnaptól kötelező lázmérés is lesz az épületek bejáratainál.

Budapesti luxuslakás, miskolctapolcai hotel, belvárosi penthouse, önmaguknak kiutalt több tízmilliós prémium – látványosan gyarapodtak a fideszes időszakban a miskolci önkormányzati cégek vezetői.