Egy volt főügyész, megelégelve mindazt, ami a Polt Péter vezette ügyészségen történik, a DK felkérésére megpróbálja átvilágítani az elmúlt tíz év ügyeit; illetve megkísérel pontos képet felrajzolni arról, hogyan is működik manapság a vádhatóság, hogyan szolgálja ki a Nemzeti Együttműködés Rendszerét. Másként: Orbán Viktort. Ihász Sándornak – mert róla, a nem tudni mi okból eltávolított volt főügyészről van szó – az lenne a feladata, hogy rendszerező munkájával elősegítse, a szervezet 2022 után legyen képes átállni egy új, demokratikus modellre.
Nincs, és nem is lesz könnyű helyzetben Ihász. Tudjuk, hogy a propaganda gépezet megpróbálja majd őt félresöpörni az útból, az ellene folyó büntető pert nagy üggyé, karaktergyilkosságra alkalmassá stilizálni. Ennek ismeretében pedig bátornak is nevezhetnénk a vállalását.
Nem állítom biztosan, hogy ez váltotta ki a hatalom válaszlépését, sok egyéb oka is lehet a kormányzatnak erre, mindenestre megjelent a napokban egy közös közlemény, amelyet a BM, az ÁSZ, a Legfőbb Ügyészség, az OBH, az MNB (!), a Közbeszerzési Hatóság, a GVH és a Kúria (!) jegyez, és amelyben arról biztosítják a közvéleményt, hogy Magyarországon megfelelően harcolnak a korrupció ellen, hibátlanul érvényesülnek a jogállami elvek. Hogy egy ilyen hűségnyilatkozatban mit keres a Nemzeti Bank, illetve a Kúria, az csak akkor lenne talányos, ha nem ismernénk a NER működését. De ismerjük. Tudjuk, hogy felülről vezéreltek, nincs semmi önállóságuk, illetve amit ezzel kapcsolatban hangoztatnak, az álságos, hamis. Mégis: felkiáltójelet tettem a Bank és a Kúria mellé. Főként ez utóbbi zavar: vajh máris egy lépéssel közelebb jutottunk a bíróság bekebelezéséhez?
Egy ilyen összefogás esetében vajon milyen lehetőségei lesznek majd Ihásznak? Ahhoz ugyanis, hogy eredményes legyen, rávilágítson arra, milyen mértékben tussolják el Magyarországon azokat az ügyeket, amelyek nyilvánvaló korrupcióra utalnak, de kellemetlenek a hatalomnak, igazi tényfeltáró munkára és sok-sok segítségre lenne szüksége. Márpedig ma a tényekhez jó esetben is csak bírósági pereken keresztül lehet közel jutni. És vajon mi lesz, ha már ez az út is lezárul? Ihász azt nyilatkozta: el kell érni, hogy bűn ne maradjon megtorlatlanul. Az elmúlt tíz évben viszont azt láttuk, hogy a most idézett közlemény közreműködői többségükben nem a jogállami elveket, sokkal inkább a sajátos politikai érdekeket szolgálták ki. Még akkor is, ha minden alkalommal arról biztosították a társadalmat – mint most is -, hogy ők szigorúan jogállami elvek alapján, a törvényeket betartva működtek.
Nem úgy működtek. Döntéseiket, ha politikával átszőtt ügyről volt szó, a pillanatnyi politikai érdekek határozták meg. Másként: nem az intézmény ethosza – ha van neki ilyen -, hanem a felülről érkező utasítások, elvárások.
Ihásznak – novemberben, a Gyárfás-ügyben – a bíróság elé kell állnia. Van miért félteni őt. Egy árnyék-Polt nagyon veszélyes lehet.