Napokon belül a magyar egészségügy rendelkezésére fog állni a külügyminisztérium által megrendelt 1000 darab, világszínvonalú lélegeztetőgép, amelyet a hazai székhelyű Celitron Medical Technologies Kft. már legyártott – mondta Szijjártó Péter pénteken Vácon.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a miniszter a Celitron Medical Technologies Kft. váci központjában tartott sajtótájékoztatón elmondta, hogy a Magyarországon gyártott lélegeztetőgép technológiai szempontból ma a legjobb a világpiacon: korhatár nélkül alkalmazható, alacsony energiafelhasználású és függetleníthető a kórházban lévő intenzív osztályokon rendelkezésre álló sűrített levegőt biztosító kiállásoktól.
Hozzátette, hogy a gépet a Honvédkórházban, a Debreceni Egyetemi kórházban és a Semmelweis Orvostudományi Egyetemen (SOTE) is tesztelték és mindenhonnan csak a legjobb visszajelzések érkeztek.
Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) parlamenti államtitkára, aki egyben a térség KDNP-s országgyűlési képviselője elmondta, hogy a járvány alatt minden ország számára felértékelődött az önellátás, így nagy biztonságot jelent, hogy nagy mennyiségben tud Magyarország olyan lélegeztetőgépeket előállítani, amelyek a világ bármelyik pontján, a világ bármelyik kórházában megállják a helyüket.
A kormány nagy elánnal prezentálja, hogy az ország milyen jól felszerelkezett a járvány elleni védekezéshez. Arról már kevesebb szó esik, hogy az intézmények az egészségügyi dolgozók létszámát tekintve hogy állnak. A Népszava számolt be arról múlt héten egy birtokunkba került levél alapján arról, hogy az Országos Korányi Pulmonológiai Intézetben és a Szent László Kórházban annyi a súlyos beteg, hogy a „lélegeztető kapacitása betelt”, a Korányiban pedig már a szakemberek is fogytán. Cikkünk megjelenését követően Orbán Viktor kormányfő ellátogatott a Korányiba, az erről készült videóban pedig épp azzal szembesítette őt egy fiatal orvos, hogy nem a lélegeztetőgéppel van a probléma, hanem az a baj, hogy „kell hozzá technikus”. A miniszterelnök gyors válasszal elégedetten nyugtázta, hogy gép van elég, a használatukhoz nélkülözhetetlen kezelők hiányára viszont nem kérdezett vissza.
Ezután szintén lapunk írta meg, hogy Budapest Főváros Kormányhivatala a Korányi kérésére az „egészségügyi válsághelyzeti ellátás biztosítása érdekében kirendelés szükségességéről döntött”. A kórház ugyanis már szeptember 14-én azt írta: „az ágyszámkapacitás adott, a humán erőforrás saját erőből nem biztosított.”
Pár nappal később az országos tisztifőorvos az Operatív Törzs tájékoztatóján közvetetten reagált a Népszava értesülésére. A közmédia kérdésére Müller úgy fogalmazott: az aneszteziológusokat, asszisztenseket mind kiképzik a gépek használatára, a technikai személyzetre pedig akkor van szükség, ha a gép apróbb javításra szorul.