Európai Unió;Orbán Viktor;menekültek;jogállamiság;Ursula von der Leyen;

- Orbán: addig nem lesz áttörés, amíg el nem fogadják a magyar javaslatot

A magyar miniszterelnök nem támogatja az Európai Bizottság menekültügy megoldását célzó friss tervezetét, hiába ejtették a kötelező kvótákat.

Véget vetett a találgatásoknak Orbán Viktor, amikor csütörtökön Brüsszelben bejelentette, hogy nem elégítik ki a magyar várakozásokat az EU migrációs politikájának reformjára vonatkozó friss uniós javaslatok. A kormányfő szerint az előterjesztéssel az a fő probléma, hogy az Európai Bizottság “menedzselni” akarja a migrációt, míg Magyarország megállítani. A javaslat “tónusa jó”, de addig nem lesz áttörés, amíg el nem fogadják a magyar javaslatot, miszerint senki sem léphet be engedély nélkül Európa területére - fogalmazott Orbán azt követően, hogy cseh és lengyel kollégája, Mateusz Morawiecki társaságában tárgyalt Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével.

A három politikus a találkozót követően Lengyelország EU melletti Állandó Képviseletén tartott sajtótájékoztatót, amelyen a brüsszeli magyar tudósítók közül csak a kormánypárti média képviselői lehettek jelen, kérdést azonban sem magyar, sem külföldi újságírók nem tehettek fel.

Az Európai Bizottság szóvivőjének tájékoztatása szerint von der Leyen és a közép-európai kormányfők megbeszélésén a migrációs javaslatcsomag mellett szóba került az EU következő költségvetésének és járvány utáni helyreállítási alapjának az elfogadása, a válság következményeinek a leküzdése valamint a büdzsét a jogállam tiszteletben tartásához kötő rendelettervezet sorsa. Ez utóbbiról Dana Spinant csak annyit jegyzett meg, hogy von der Leyen szerint most a kormányok képviselőiből álló EU Tanácson a sor, hogy kidolgozza az álláspontját. 

Uniós diplomáciai források lapunkat arról tájékoztatták ezzel kapcsolatban, hogy jelenleg a német soros EU-elnökség egyeztet a tagállamokkal, és teljesen bizonytalan, hogy mikor készül el a kompromisszumos javaslata. A huszonhetek megosztottak a jogszabálytervezettel kapcsolatban: a magyarok és a lengyelek már bejelentették komoly fenntartásaikat, a járvány által leginkább sújtott országok meg gyorsan szeretnének pénzt, és emiatt ejtenék a huzavonát a jogállami feltételrendszerről.

A bizottsági szóvivő kérdésünkre adott válaszából kiderült az is, hogy a brüsszeli találkozón von der Leyen nem fejezte ki aggodalmait egyik vendégének sem a jogállam megsértésének kockázatai miatt: “Az Európai Bizottság hamarosan közzéteszi a jogállam helyzetét értékelő országjelentéseit, amelyekben lehetősége lesz kifejteni az álláspontját” - hangzott a válasz.

Jövő tavaszig mégis marad a szolgáltatás azokban a szociális és más intézményekben, amelyeket eddig a gáz elzárásával fenyegettek.