korrupció;orvos;hálapénz;

- Követelte a hálapénzt, elítélték a budapesti szülész-orvost

A bíró indoklása szerint a váddal megegyezően állapította meg a férfi bűnösségét, a szülő nők tanúvallomása alapján hozta meg a döntést.

"A szokásos sablon kérdések után rátért a lényegre, hogy az anyagiakat majd varratszedésnél rendezzük, neki van egy "költsége”, mert úgy szokás nála, hogy a műtőben jelen lévő csapatot ő fizeti ki, és a műtőnek is van egy "bérleti díja"!" Ja, és a műtőben utánam következett egy anyuka, akit szintén ő műtött (lepényleválás volt), vele ugyanezt eljátszotta szó szerint, és utolsó nap még meg is alázta a szobatársai előtt!!!

A posztot egy felháborodott anyuka osztotta meg három évvel ezelőtt a Facebookon. Ő egyike volt azoknak, akitől a SOTE II. Klinikán dolgozó - most 74 éves - szülész-orvos a vád szerint ki akarta kényszeríteni a hálapénzt. A hozzászólásokból az derült ki, hogy az eset nem egyedi, hanem rendszeres volt. A visszajelzések alapján etikai vizsgálat indult az orvos ellen, amely ugyan eredménytelen lett, de már nem dolgozik a klinikán. Végül valaki feljelentette. 

Az ő ügyében hozott ma ítéletet - elsőfokon - a Fővárosi Törvényszék. Az ügyészség a tanúvallomásokra alapozta a vádiratot. Elsősorban az ő szavahihetőségükön és az általuk elmondottak életszerűségén ment a csörte a vád és a védelem között a szerdai tárgyaláson. Az ügyész végül szabadságvesztést, pénzbüntetést és foglalkozástól való eltiltást kért a férfire. Védője ugyanakkor felmentést szeretett volna elérni, hiszen szerinte a tanúk össze tudtak beszélni, tekintve a mai kommunikációs formákat, különösen a Facebookot.

Ha valaki fel akar lépni a paraszolvencia ellen, "akkor a doktor úr stílusa miatt alkalmas célpont."

Ügyvédje álláspontja szerint öt ember vallomása nem lehet alkalmas a bűnösség megállapítására. De a vádlott életútját és idős korát tekintve is túl súlyosnak találja a végrehajtandó szabadságvesztést.

Az orvos az utolsó szó jogán azt mondta, nem követett el bűncselekményt, nem kért és nem fogadott el pénzt.   

A bíróság végül bűnösnek találta: másfél év szabadságvesztést kapott, amelyet négy évre felfüggesztettek. A bíró indoklása szerint a váddal megegyezően állapította meg a bűnösséget, a szülő nők tanúvallomása alapján hozta meg az ítéletet.

A Magyar Orvosi Kamara Etikai Kollégiumának elnöke üdvözölte az ítéletet. Hegedűs Zsolt a Népszavának azt mondta, ennek az is az üzenete, hogy a betegek igenis jelentsék, ha ilyen helyzettel találkoznak. Hangsúlyozta, a kikényszerített hálapénz most is egy kirívóan súlyos etikai vétség, bűncselekmény, mellyel szemben zéró toleranciát kell felmutatnunk. A társadalom és a jogalkotók érzékenyítése megtörtént az elmúlt években a hálapénz torz rendszere kapcsán. Hegedűs Zsolt éppen emiatt reménykedik a miniszterelnök által bejelentett "áttöréserejű" orvosi béremelés megvalósulásában, mivel akkor teljesen hálapénz mentesíteni lehetne a magyar egészségügyet. 

"Reméljük, két éven belül a múlté lesz a paraszolvencia és úgy fogunk rá gondolni, mint a szocializmusból megörökölt rossz szisztémára."- fogalmazott MOK Etikai Kollégiumának elnöke.

12 évet is kaphatott volna

A SOTE korábbi főorvosát többrendbeli, üzletszerűen elkövetett vesztegetésének elfogadásának bűntettével vádolták meg. A halmazati szabályokra figyelemmel a büntetési tétel maximuma - alapesetben - akár 12 év is lehet. Ugyanakkor sok volt az enyhítő körülmény, amelyek túlsúlyban voltak az eljárás során - így indokolt a bíróság. Ilyen volt a büntetlen előélet, az időmúlás, valamint a kifogástalan és kiváló szakmai életút. Emiatt a többszörös halmazatnak kisebb súlya van. Ugyanakkor a cselekmény elhúzódó jellege és a többszöri elkövetés miatt lett hosszabb a próbaideje.      

Elsősorban a vádlott idős kora miatt tartja reálisnak az ítéletet az ELTE ÁJK Büntetőjogi Tanszékének egyetemi docense.

Ambrus István a "tanúközpontú" bizonyítással kapcsolatban úgy vélekedett, ha nem áll rendelkezésre semmilyen más bizonyíték, akkor csak az általuk elmondottak alapján lehet rekonstruálni a történteket.

"Ennek életszerűségét, ellentmondásmentességét természetesen vizsgálni köteles a bíróság; ha 5 tanú vallomása is lényegében egybevágó, egy irányba mutat, és nem merül fel összebeszélés vagy a tanúk befolyásolásának lehetősége, akkor mindez elegendő lehet a büntetőjogi felelősség megállapításához a bűnösségét tagadó terhelt esetében is" - fogalmazott Ambrus István.

Ami pedig a hálapénz jogi megítélését illeti: a Kúria egy korábbi döntésének értelmében a hálapénz adása önmagában nem bűncselekmény. A beteg csak utólag, az orvos munkájával kapcsolatban fejezheti ki ilyen módon a háláját. Aki emiatt nem is részesítheti a páciensét kivételezett bánásmódban. 

A most tárgyalt ügyben az ügyész a súlyosításért és foglalkozástól eltiltásért, a védelem felmentésért és enyhítésért fellebbezett. Az ügy másodfokon folytatódik a Fővárosi Ítélőtáblán.

Szerettük volna az ügy érintettjét is megszólaltatni, de nem kívánt nyilatkozni.

Volt már példa hasonló ügyben súlyosbított ítéletreA történet kísértetiesen hasonlít arra az esetre, amikor egy ismert fővárosi kórház - a Népszava információi szerint a Péterfy Sándor utcai intézmény - ortopéd főorvosa hasonló szisztémában zsarolta ki a hálapénzt a betegeitől. Ténykedéséről lapunk is beszámolt: ő volt az, aki arról híresült el, hogy például a 10 ezer forintos hálapénzre azt mondta: ennyit két perc alatt iszik el a barátaival, és akinek vitorlázni van pénze, annak legyen orvosra is. A hírre sorra jelentkeztek más betegek is, a rendőrség is nyomozást indított. A vádirat szerint a sebész előre kért pénzt az ellátásért, de volt, hogy az operáció után határozta meg, mekkora összeget tart elfogadhatónak. Ugyan ő is felfüggesztett börtönt kapott, de ügyészségi fellebbezésre a Kúria úgy döntött, hogy önálló intézkedésre jogosult személyként kérte a vesztegetési pénzt, ezért két év letöltendőre változtatta a büntetését. 

Több kilométeres dugó alakult ki Üllő mellett, négy jármű ütközött az autópályán.