kórház;hackertámadás;halálos áldozat;Düsseldorf;

- Orosz hackerek állhatnak a halálos áldozattal járó német kórházi támadás mögött

Zsarolóprogrammal próbáltak bevételhez jutni, az informatikai csapás egy beteg életébe került.Zsarolóprogrammal próbáltak bevételhez jutni, az informatikai csapás egy beteg halálához vezetett.

Orosz hackerek hajthattak végre informatikai támadást a németországi Düsseldorf egyetemi klinikája ellen - jelentette kedden a Deutschlandfunk német országos közszolgálati rádió.   

Az MTI által idézett német beszámolók szerint az észak-rajna-vesztfáliai igazságügyi minisztérium a tartományi törvényhozás (Landtag) illetékes bizottságának megküldött jelentésében azt írta, hogy a szeptember 11-re virradóra végrehajtott támadásban

a DoppelPaymer nevű kártékony szoftvert vetették be, amelyet régóta használnak Oroszországban működő hackercsoportok.

A nyomozás előzetes megállapításai alapján a támadás egy "globális zsarolószoftver-művelet" része volt, amelynek egyedüli célja a haszonszerzés, az ügynek nincs politikai vonatkozása.

A támadásban a düsseldorfi Heinrich Heine egyetem klinikáján használhatatlanná vált harminc szerver. Az informatikai rendszer összeomlása megzavarta a kórház működését. Ezért nem tudtak fogadni egy sürgős ellátásra szoruló beteget, akit a Düsseldorf melletti Wuppertalba kellett szállítani. A beteg meghalt. Az eset miatt elindítottak egy második nyomozást is, gondatlanságból elkövetett emberölés gyanújával. Az eljárásban tisztázni kell, hogy a páciens túlélési esélyei jobbak lettek volna-e, ha el tudták volna látni a düsseldorfi klinikán.

A támadók pénzt követeltek a szerverek működőképességének helyreállításáért. A rendőrség a zsarolólevélre válaszul közölte az ismeretlen elkövetőkkel, hogy műveletük minden bizonnyal célt tévesztett, hiszen egy kórház működését akadályozza. A támadók erre megadták a zsarolószoftver ártalmatlanításához szükséges kódokat. Azonban a informatikai rendszer még mindig nem állt helyre teljesen, így Észak-Rajna-Vesztfália tartomány fővárosának legnagyobb klinikáján továbbra sincs betegfelvétel a központi sürgősségi osztályon.

Keith Schembrit azután vették őrizetbe, hogy egy bíróság elrendelte a hozzá, valamint feleségéhez, gyermekeihez, könyvelőihez és üzlettársaihoz tartozó vagyoni eszközök befagyasztását.