ombudsman;Színház- és Filmművészeti Egyetem;

- Jogi lépéseket tesznek az SZFE hallgatói

Panaszbeadványt nyújtanak be az alapvető jogok biztosához és az oktatási jogok biztosához.

A Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói panaszbeadványukkal az alapvető jogok biztosához és az oktatási jogok biztosához fordulnak – jelentették be a diákok hétfőn sajtótájékoztatójukon.

 

Emlékeztettek arra, hogy az SZFE hallgatói megfogalmazták követeléseiket, amelyeknek célja megsértett autonómiájuk visszaszerzése és garantálása. Úgy érzik, hogy a fenntartói intézkedések egyértelműen sértik autonómiájukat, és állandóan fenyegetést jelentenek.

A hallgatók Palkovics László innovációs és technológiai miniszterhez fordultak, aki a fenntartó alapítvány alapítói jogainak gyakorlója. Úgy látják, a miniszter teljesen elzárkózik a hallgatókkal való kommunikációtól,és a hallgatói autonómia garanciájának biztosításától, ezért a hallgatók jogi lépéseket tesznek.

A hallgatók panaszbeadványukkal az alapvető jogok biztosához, és az oktatási jogok biztosához fordulnak. Indoklásuk szerint az egyetemi autonómiáról alkotott álláspontjukat az Alaptörvényre, az Alkotmánybíróság gyakorlatára, valamint az ombudsman korábbi jelentéseire alapozzák. Ezért arra kérik a két biztost, hogy a minisztériumot, vagyis az ITM-et szólítsák fel állami intézményvédelmi kötelezettségének teljesítésére, valamint az egyetemi autonómia garanciájának biztosítására. Azt is kérik, hogy vizsgálják meg az autonómiájukat sértő intézkedéseket, és tegyék meg a lépéseket a visszás helyzet felszámolására. 

Bejelentették azt is, hogy a rektorhelyettes és kancellár, valamint a dolgozókat képviselő sztrájkbizottság szerda délelőtt egyeztet a sztrájkkövetelésekről. Ezt követően hét napon keresztül folynak a tárgyalások. Ha nem tudnak megegyezni, az egyetem dolgozói október elsejétől sztrájkba lépnek.

Upor László leköszönő rektorhelyettes ismét megerősítette, hogy az egyetem nem tartott politikai nevelőtábort, amelyről a kormánypárti sajtó írt. Elmondta, hogy az SZMSZ-t törvénybe ütköző módon változtatta meg a kuratórium, amiatt az SZFE felügyelőbizottsághoz fordult.

Közölte, hogy múlt héten elindult az oktatást az intézményben. Megtelt az épület tanulással, és „azzal egyenrangú tevékenységgel”.

– Azt, hogy a tanév elindult, mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a szeptember elseje óta elvégzett 109 Covid-teszt közül a hétvégére tíz pozitívnak bizonyult. 14-ig kettő eset volt. Ez is azt bizonyítja, hogy a fertőzésveszélynek leginkább azok a hallgatók vannak kitéve, akik valamiféle kontaktórán vesznek részt, tehát társas éneklésen, vagy más órán– jelentette ki.

Hozzátette, hogy mindegyik eset színészosztályhoz köthető, ezért most szigorították a járványügyi előírásokat, hogy a kockázatot csökkentsék.

A hallgatók az ellen tiltakoznak, hogy szeptember elejétől az egyetem fenntartója a Színház- és Filmművészetért Alapítvány, az intézmény kuratóriuma élére pedig Vidnyánszky Attila került. Emiatt lemondott az egyetem vezetése, az oktatók egymás után hagyják ott az intézményt, a diákok pedig elsejére virradóra elfoglalták az épületet.

Az eddigi vizsgálat nem lelt bizonyítékokra, csak éppen a sértetteket nem kereste, nem hallgatta meg senki.