Egyeztetések kezdődnek az alapkutatások támogatási rendszerének finomhangolásáról – tájékoztatta az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) szombat reggel az MTI-t.
A közlemény szerint Palkovics László innovációs és technológiai miniszter kezdeményezésére még szeptemberben egyeztetések kezdődnek az innovációs tárca, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal és a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) vezetősége között az Országos Tudományos Kutatási Alapprogramokhoz (OTKA) köthető pályázatok bírálati folyamatáról.
A jövő évi kiírás nagyobb keretösszeggel, érdemi egyszerűsítésekkel segítheti a kutatások hatékony finanszírozását, a források jobb hasznosulását. A 2021-es OTKA pályázatok feltételeit a minisztérium a kollégiumok és a tudományos közösség képviselőivel közösen, 2020 őszén dolgozza ki.
Azt írták, az OTKA pályázatok elsődleges célja a kutatói kiválóság támogatása. Ennek tudományosan is alátámasztott, objektív mércéje az érdemi mennyiségű publikáció, a publikációk idézettsége, ezen belül kiemelten a független hivatkozások száma. A cél olyan kutatások támogatása, amelyek vezető kutatói sokat és jó minőségben publikáltak, így várhatóan a jövőben is jól fognak teljesíteni a tudományterületükön.
„A nemzetközileg versenyképes kutatási projektek kiválasztásának alapvető feltétele, hogy az értékelés szakmai szempontjai olyan eszközrendszerrel egészüljenek ki, amely objektív mutatókon keresztül teszi mérhetővé a tudományos teljesítményt” – hangsúlyozta az innovációs tárca.
Az ITM által említett „finomhangolás” előzménye, hogy Palkovics László augusztusban a szakmai kollégium minősítésével szemben ítélt meg pályázati támogatást. Ezek után bejelentette lemondását a korábbi OTKA egyik kollégiumának elnöke, Acsády László akadémikus. Emellett több mint száz Lendület- és ERC-nyertes kutató tiltakozott a sorrend változtatása ellen.
A Magyar Tudományos Akadémia elnöke, Freund Tamás élesen bírálta a döntést, és Palkovics Lászlónak írt levelében megjegyezte, hogy elviekben sem ért egyet azzal, hogy a szakmai tudományos konszenzust képviselő kollégiumok rangsora felülírható legyen. Az viszont példátlan, hogy döntésével a miniszter vagy az NKFIH elnöke a szakmai kollégium minősítésével szemben ítélt meg pályázati támogatást.
Arra kérte a tárcavezetőt hogy a bizalom helyreállítása érdekében vizsgálja felül az eredeti kollégiumi döntéslisták megváltoztatását. Freund Tamás levelében végül ebédre hívta meg az MTA székházába a politikust a „részletek megbeszélésére”. Palkovics László nem fogadta el a meghívást.