Dizájner drogfogyasztók jelentek meg Pécs keleti városrészét az év első hónapjaiban: a szerhasználók seregére a Baranya megyei rendőrök is felfigyeltek, és kiterjedt nyomozást indítottak, hogy felderítsék a fogyasztók ellátói körét.
A droghálózat felszámolására mintegy három hónapos megfigyelés után, augusztus 26-án került sor.
A feltárt terjesztői láncolat jellemzően családtagokból, közeli és távoli rokonokból szerveződött piramisszerűen – derül ki a police.hu beszámolójából. A banda feltételezett csúcsvezetője a 45 éves K. Zoltán volt, aki az irányítással, illetve az új pszichoaktív anyagok összetételét adó adalékok beszerzésével foglalkozott.
A főnökök nem érintkeztek a vásárlókkal, a dílerek osztalékot kaptak
A lánc főnöke a részfolyamatokat további szereplőknek osztotta le: K. Zoltán fia, a 29 éves K. Renátó Zoltán, valamint néhány hozzá közel álló rokon például az anyag előállításában, illetve a nagybani kereskedelemben kapott szerepet.
A következő szinten a dílerek voltak, ők érintkeztek közvetlenül a fogyasztókkal. A gyanú szerint a 28 éves M. Márk a feleségével közösen vitte a boltot, melybe bevonta 18 éves sógorát is. Az értékesítésnél ügyeltek a konspirációra - csakis szűkebb környezetükben adták a tiltott portékát.
Csak addig volt náluk az anyag, amíg feltétlenül szükséges volt, minél gyorsabban igyekeztek a közvetlen értékesítőkhöz eljuttatni. Éppen ezért történhetett úgy a rendőrség szerint, hogy K. Renátó Zoltánnál elfogásakor csak minimális mennyiségű szintetikus kannabinoidot találtak. A befolyt összeget viszont teljes egészében beszedte a vezetői gárda, majd az alkalmazottaik osztalék formájában részesültek a pénzből.
Este tíz után nincs varázsdohány
Az árusítás körülményeit is szigorú szabályok kötötték: 10 órakor kezdtek, majd 22 órakor „lehúzták a redőnyt”. Aki zárás után érkezett, az lemaradt. A banda vezetői napról napra tehetősebbé váltak, a nyomozók több nagyobb értékű autót, multimédiás eszközöket, porcelánokat, cirádás ülőgarnitúrát és több mint 500 ezer forintot foglaltak le otthonaikban.
A hozzájuk köthető 27 éves K. Szabina egyedi eset – a gyanú szerint főprofilja a tudatmódosító előállítása volt, mégis több mint 8 millió forintot és 1000 eurót meghaladó pénzt találtunk nála. Állítása szerint a nagyobb összeg egy részét szerencsejátékon nyerte.
A teljes keleti városrészt ellátták
Az alsóbb szintek ehhez hasonló vagyont nem tudtak felmutatni. A dílerek a beszerzett adatok alapján a biofüvet adagonként 1500–2000 forintért adták el a használóknak.
A zsaruzsargon szerinti „ütésnél” esélyük sem volt elmenekülni a terjesztőknek. Az egyik díler, a 31 éves V. Arnold és társa megpróbálkozott egy elterelő mozdulattal. Amikor érezték, hogy szorul a hurok, az emeleti lakásuk erkélyéről kihajítottak 560 gramm fogyasztásra kész új pszichoaktív anyagot, de így sem kerülték el a felelősségre vonást.
A rendőrök augusztus 26-án végül 23 főt állítottak elő a rendőr-főkapitányságra, közülük tizenkettőt gyanúsítottként hallgattak ki bűnszövetségben elkövetett új pszichoaktív anyaggal visszaélés miatt. A vallomásokban mindenki tagadta a bűncselekmény elkövetését, a bíróság azonban elfogadta a bizonyítékok hitelességét, augusztus 28-án elrendelte a gyanúsítottak letartóztatását.