Kinőtte az Adriát a magyar külügyminiszter, ezúttal az Atlanti óceánt szeli át, hogy biodíszlet lehessen a Donald Trump mennybemenetele című politikai performanszon. Slank figurája jól fog mutatni a hasonlóan karcsú Jared Kushner oldalán – a fiatalos mellékalakok még jobban kiemelik a főszereplő stabil zsenialitását. A Fehér Házban mellesleg aláírják a Bahrein és Izrael közötti békemegállapodást, de persze nem ez az fontos, hanem Trump, aki már-már békét teremtett a Közel-Keleten - hátha a palesztinok nem veszik észre, hogy nekik annyi.
Talán nem rugaszkodunk el a valóságtól, ha feltételezzük, hogy az elnök eredetileg a magyar kormányfővel szerette volna megemelni az aláírási ceremónia fényét. Alighanem ezért telefonált rá szerda este meglepetésszerűen az éppen a konyhában matató hű szövetségesre, aki nem mulasztotta el közhírré tenni a beszélgetés tényét, hozzátéve, hogy támogatja az elnök újraválasztását. Volt még aztán egy furcsa kis közlemény, amelyben a Fehér Ház tudatja, hogy first lady találkozott az USA budapesti nagykövetével, akivel a járványkezelés magyarországi tapasztalatairól beszélgettek, és megköszönte neki áldozatkész szolgálatát. Szóval David Cornstein is Washingtonban van, akiről tudható, hogy izraeli kapcsolatokon keresztül ő intézte el Orbán másfél évvel ezelőtti meghívását a Fehér Házba. A diplomáciában sincs ingyen vacsora, a múltkoriért most kéne fizetni, de Orbán inkább Szijjártó Pétert küldi a lefogadhatóan maszk nélküli tömegrendezvényre.
Az amerikai-izraeli-magyar háromszög szárai messze nem egyenlőek, Budapest szerepe leginkább az EU egységes fellépésének megakadályozásában merül ki. Nagyon helyes, hogy az arab országok - miután már minden mást megpróbáltak - sorra megbékélnek Izrael létezésével. Ennek azonban Trump is csak közvetve az oka: az iráni atomalku felrúgásával rászabadította a térségre a siíta vallási államot, erre reagálnak most a szunnita monarchiák. A magyar diplomácia szerepe ebben nem több, mint egy fotón a díszpálmáé.