Tudomány;immunrendszer;koronavírus;COVID-19;

Koronavírus a sejetk között erős, elektronmikroszkópos nagyításon

- A koronavírus „trükkje”: az immunrendszer kicselezése

Súlyos Covid-19 megbetegedés esetén a vírus felesleges munkára is készteti, és összezavarja az immunrendszert.

A megbetegedést okozó vírusok mindegyikének van legalább egy „trükkje”, amellyel becsapja az immunrendszert, a SARS-CoV-2 vírus a korai, veleszületett immunválaszt cselezi ki – írta az Orvostovábbképző Szemle Online

A súlyossá váló esetekben a veleszületett immunrendszer késve indítja el azt a reakciót, amely a fertőzés kezdetén gátolja a vírus szaporodását. Ez további késést eredményez, mert akadályozza az adaptív immunrendszer reakcióját is – magyarázta a The Atlantic-nak nyilatkozó Akiko Iwasaki, a Yale Egyetem immunológusa.

Az immunrendszernek ez a kettős kudarca teheti lehetővé, hogy a vírus a felső légutakból mélyebbre jusson, elérje a tüdőt, az ereket, a vesét, a bél- és az idegrendszert. Súlyos esetekben az, hogy az immunrendszer nem tudja megállítani a vírust, de nem is adja fel a próbálkozást, további problémákhoz, például a sokat emlegetett „abnormális” immunválaszhoz, a citokinviharhoz vezethet.

Ha az immunrendszer nem képes elég gyorsan eltakarítani a támadó vírusokat, az szövetpusztulást okoz. Ez influenza esetén is megfigyelhető, de a koronavírus okozta betegségben nagyobb a mértéke. Ráadásul súlyos esetben az immunrendszernek nemcsak a sejtekbe jutó vírusok ellen küzdő része aktiválódik, hanem az is, amely a sejten kívül maradó baktériumok és gombák, valamint a parazita férgek ellen indítana támadást.

Hisztamin érzékenység esetén bizonyos ételek és gyógyszerek fogyasztása kellemetlen tüneteket okozhat.