Németország;Oroszország;Alekszej Navalnij;

Rendőrök őrzik Németországban Navalnijt

- Az orosz rendőrség is részt akar venni a Navalnij ügyében induló német nyomozásban

Jelen lennének a német orvosok és szakértők által elvégzendő nyomozati cselekményeknél, egyebek között a magyarázatok átadásakor.

Az orosz rendőrség azzal a kéréssel fordul a német hatóságokhoz, hogy részt vehessen az Alekszej Navalnij ellenzéki politikus ügyében indítandó nyomozásban – közölte az orosz belügyminisztérium szibériai szövetségi körzetének közeledésrendészeti parancsnoksága.

A közlemény szerint az orosz rendőrség a kölcsönös bűnügyi jogsegélyről szóló európai egyezmény, illetve az orosz büntető törvénykönyv 453. és 454. cikke alapján a német hatóságoknak szóló pótlólagos jogsegélykérést készít elő, miután Navalnij magához tért a kómából. Az ellenzéki politikust Berlin szerint Novicsok típusú idegméreggel mérgezték meg, ezzel szemben orosz orvosok szerint nem találtak méreganyagot a szervezetében.

Az előkészületben lévő kérvény értelmében

orosz nyomozók és egy szakértő lehetőséget kívánnak kapni arra, hogy jelen legyenek a német orvosok és szakértők által elvégzendő nyomozati cselekményeknél, egyebek között a magyarázatok átadásakor.

Ez lehetőséget biztosít a pontosító kérdések feltevésére.

A közlemény szerint folytatódik a Navalnij „kórházi kezelésének” ügyében augusztus 20-án elkezdett előzetes vizsgálat. A közlekedési rendőrség

rekonstruálta az ellenzéki politikus és kísérete tomszki és Tomszk megyei tartózkodásának kronológiáját, valamint azt, hogy milyen útvonalon hova utazott, hol tartózkodott, és kikkel érintkezett.

A rendőrség az átvizsgált helyszínek között nevezte meg a Xander Hotelt és annak Velvet éttermét, egy bérlakást, ahol Navalnij a követőivel tartózkodott, és a tomszki repülőtér Bécsi Kávézóját. A hatóságok a politikus hattagú kíséretéből öt embert – Vladlen Loszt, Georgij Alburovot, Ilja Pahomovot, Kira Jarmist és Pavel Zelenszkijt – kikérdeztek. A nagy-britanniai állandó lakhellyel rendelkező Marina Pevcsih augusztus 20-án nem kívánt válaszolni a kérdésekre, 22-én pedig Németországba repült.

A rendőrség dolgozik Pevcsih és azon légiutasok tartózkodási helyének megállapításán, akik Navalnijjal együtt repültek a Tomszk-Moszkva járaton. Keresik továbbá a politikust Moszkvában kezelő orvost és klinikát.

Az ENSZ Biztonsági Tanácsának csütörtöki – a szíriai vegyi fegyverek likvidálásának ügyében megtartott – ülésén Vaszilij Nyebenzja orosz nagykövet azt hangoztatta, hogy a Navalnij-ügy

„egy piszkos, megrendezett játékhoz hasonlít”, és „akinek az érdekében áll, az tette ezt”.
Vaszilij Nyebenzja

Megismételte az orosz álláspontot, hogy Moszkvának nincs indoka bűnügyi nyomozást indítani, mert Oroszországban nem találtak mérget a politikus mintáiban, Németország pedig nem szolgáltatott semmilyen olyan bizonyítékot, amelynek alapján arra lehetne következtetni, hogy szándékos bűncselekmény történt.

Hangsúlyozta, hogy a Berlinhez intézett moszkvai adatkérelem a bűncselekmény lehetőségével kapcsolatban éppen az igazság megállapítását szolgálja.

Az emberek józan gondolkodása. Szigorúan betartandó intézkedések helyett erre alapoztak a svédek a járvány kezdetén. De sikerrel jártak-e?