Ascher Tamás;Színház- és Filmművészeti Egyetem;

Ascher Tamás (középen) az egyetem sajtótájékoztatóján, ahol az intézmény vezetősége felmondott

- Ascher Tamás és Enyedi Ildikó is felmondta szerződését a Színház- és Filmművészeti Egyetemen

A korábbi rektor úgy érzi, jóvátehetetlenül sérült az intézmény autonómiája.

Miután hétfőn lemondott a Színház- és Filmművészeti Egyetem vezetősége, Ascher Tamás bejelentette, hogy felmondja oktatói szerződését az intézményben.

„Hétfő délután az egyetemi autonómia jóvátehetetlen sérülése miatt oktatói szerződésemet felmondtam. Rendező osztályom most lesz másodéves, az osztályfőnöki teendőket tanártársam, Forgács Péter veszi át”– írta éjszaka Facebook-oldalán.

Ascher Tamás hozzátette, hogy valamilyen alternatív formában igyekszik továbbra is tanítani, és ugyanerre kérte az egyetemi szerződését szintén felmondó Székely Gábor rendezőt is.

A hétfői demonstráció után az SZFE hallgatói elfoglalták az egyetemet. Csernai Mihály, az SZFE Hallgatói Önkormányzatának elnöke kedd reggel az intézmény Vas utcai épületénél arról beszélt a Népszavának, hogy kénytelenek voltak „az egyetemfoglalás eszközéhez folyamodni”, és most várják azokat a diákokat, akikkel „fenn tudják tartani ezt az állapotot.”

Tiltakozásuk, illetve a felmondási hullám indoka az, hogy szeptember 1-től a kormány egy alapítványra bízta az egyetemet, az új fenntartó szervezet kuratóriumi elnöke pedig Vidnyánszky Attila lett. Emiatt távozott az SZFE szinte teljes vezetése, mert úgy érezték, a modellváltással alapvetően sérül az intézmény autonómiája. Bejelentésük után több százan tiltakoztak az egyetemnél hétfő este, néhány hallgató pedig az intézmény épületében maradt éjszakára. 

(A 24.hu nyomán.) 

Ascher Tamás

A Színház- és Filmművészeti Egyetem Facebook-oldalán később megjelent egy levél, melyben Enyedi Ildikó a diplomázó diákjaival közölte: augusztus 28-án felmondott az intézményben. Hangsúlyozta: tiszteli és megérti minden kollégáját, aki, hátrasorolva az önérzetét, marad a diákjaival.

„Érett egy ideje bennem ez a döntés, de újabb és újabb haladékot adtam, bolond módon reméltem, hogy a józan ész és az egyetemi hagyományok tisztelete mégis nyom a latba és megmarad az egyetemi autonómia, ami nem véletlenül záloga több száz éve a szabad tudományos és művészi alkotásnak, fejlődésnek” – fogalmazott. Hozzátette: nem volt jó az elmúlt években folyamatosan érzékelni, hogy ellenszélben dolgoznak, hogy ezen az elvonásokkal mesterségesen csontig éheztetett egyetemen a sok energiával elkészített fejlesztési tervek zöme fiókban marad, ami pedig megvalósul, azt hatalmas energiákkal, szakmai szívességekkel tudják fenntartani.

„Elképesztő volt olvasni az azóta sem igazolt vádakat, hogy az Egyetemen ideológiai szempontú oktatás zajlik, majd, ugyanabból a szájból, ugyanezzel a lendülettel egy kifejezetten ideológiai programot meghirdetni,. Gyalázkodni, aztán megsértődni, mint áldozat. Kifejteni, hogy a munkánk hányféle értelemben értéktelen, majd negédesen biztosítani, hogy minden marad a régiben, csak egy kicsit kiegészül…miféle becsülete van a kimondott szónak az ilyen ember számára?” – tette fel a kérdést.

Diákjainak azt üzente, nem tehetett mást, és a közös munkát folytatják, a diplomafilmeket végigkíséri. „Talán még mindig nem késő. Talán mégis van annyi becsület a kuratórium tagjaiban, hogy nem akarják, hogy a nevükhöz tapadjon egy ilyen értékes hagyomány megtörése. Talán nekik sem mindegy, hogy a szavuknak milyen hitele van. Talán nem mindegy, hogy hogyan fognak rájuk emlékezni. Ha az egyetemi autonómia feltételei csorbítatlanul teljesülnek, boldogan és azonnal visszatérnék” – zárta bejegyzését.

Bár a korlátozásokról szóló hírek egyre keményebbek, remélhetőleg az újratervezett hangversenyek - biztonsági megoldásokkal - megtarthatóak lesznek. Keller András és Bogányi Tibor beszélt az új évadról.